close
Spolupráce

Domácí recepty a rady, jak léčit chřipku, nachlazení nebo virózu hned od začátku

Unhappy,Sad,Young,Indian,Female,In,Plaid,Suffering,From,Fever

Jakmile se objeví první příznaky nachlazení či chřipky, je důležité rychle zakročit. Můžete tak zmírnit průběh onemocnění a zkrátit jeho trvání. Využít přitom můžete dostupné léky, ovšem účinné tipy, jak bojovat proti onemocnění, pochází z kuchyní našich babiček.

Nejdůležitější je prevence

Nejlepším řešením by samozřejmě bylo se onemocnění zcela vyhnout. To je však zejména v podzimním a zimním období velmi náročné. Přesto byste však měli myslet na posílení imunity. Právě imunita totiž slouží jako obranná linie, která brání vzniku onemocnění. Co je to imunita? Jde o obrannou schopnost našeho organismu, který využívá různé procesy, aby zabránil rozvoji onemocnění. Mnohem důležitější je však vědět, jak posílit imunitu.

Podpora imunity je důležitá po celý rok, nejvíce pak s příchodem podzimu. Základem je zdravá výživa a dostatek pohybu, přidat můžete také otužování či saunování. V jídelníčku nesmí chybět ovoce a zelenina, jde o kvalitní zdroj vitamínů A, B, C, D, E, K. Vitamíny na imunitu působí výrazně, proto je důležitý jejich dostatek. Mnohdy jsou proto používány doplňky na imunitu. Skvělou volbou jsou multivitaminy, ovšem i další doplňky stravy obsahují bylinky a minerály. Nezapomínejte ani na posílení imunity u dětí. Vitamíny pro děti na imunitu jsou dostupné i v podobě bonbonů, jejich užívání je tak jednoduché.

Klidový režim

Pokud se onemocnění přeci jen nevyhnete, je důležité hned, jakmile se objeví první příznaky, ulehnout do postele. Mezi symptomy nachlazení patří rýma, ucpaný nos, kašel, bolesti hlavy a bolest v krku. Podobné příznaky má také angína, u té je důležité nasadit vhodnou léčbu. Poznáte ji podle oteklých mandlí s bílým povlakem. U nachlazení však bývá dostatečná domácí léčba, nepodceňujte dostatek odpočinku a pitný režim.

Během chladných měsíců je častá také chřipka. Mezi typické příznaky patří horečka, bolesti hlavy, svalů a kloubů a celková únava. U tohoto onemocnění je klidový režim ještě důležitější. Nevyplácí se nemoc podceňovat a přecházet, hrozí komplikace, které prodlouží průběh onemocnění.

Pomoc při nachlazení

Možností, jak léčit doma nachlazení, je celá řada. Klasikou jsou samozřejmě léky na kašel a rýmu, které zmírňují příznaky nachlazení. Od rýmy vám uleví také aromaterapie – eukalyptus, máta či tea tree olej uvolňují dutiny a ulevují od bolesti. Ovšem průběh onemocnění můžete zmírnit a urychlit i díky přírodním prostředkům, které běžně najdete v kuchyni.

Bylinné čaje

Šálek čaje je při onemocnění pro mnoho lidí naprostou nezbytností. Nejenže vás zahřeje, ale má také léčivé účinky. Velmi účinný je zázvorový čaj. Zázvor obsahuje řadu vitamínů a minerálů, navíc působí protizánětlivě. Přidat můžete také citron, který obsahuje vitamin C. Mezi další čaje, které vám pomohou v boji proti onemocnění patří lipový, šípkový a heřmánkový čaj. Bylinné výluhy lze využít také pro zábaly a obklady.

Léčba chřipky

Nachlazení nelze vyléčit léky, léčba je zaměřena pouze na symptomy. Zmíněné tipy můžete využít také při léčbě chřipky, ovšem toto onemocnění je o něco závažnější. Často je provázeno vysokou horečkou, kterou je třeba snížit. Pokud tedy přemýšlíte, co nakoupit na chřipku, rozhodně zvolte léky na horečku a léky na bolest. Chřipku byste neměli podceňovat, je důležité tělu dopřát dostatek času na uzdravení.

Nachlazení je nepříjemné, proto hledáme způsoby, jak se co nejrychleji vyléčit. Kromě léků z lékárny nezapomínejte ani na přírodní léky – ovoce, zeleninu a bylinky, ze kterých si můžete připravit čaj. Uleví vám od bolesti a dalších příznaků, přičemž podpoří imunitní systém.

Zdroj náhledových obrázků Shutterstock.com

Komentáře k článku