close
porzeczka2

Rybíz je bobulovitý keř z čeledi angreštovitých. Přirozeně se vyskytují v Evropě i v Asii. Kromě toho je černý rybíz rozšířen nejen v domácích zahradách, ale i na profesionálních plantážích. Keře rybízu mohou dorůst až do výšky 2 metrů (pokud nejsou seříznuté). Na své bázi mají tendenci vytvářet více výhonů. Listy jsou 3-5laločné, dlanité. Sazenice rybízu mají shluky nenápadných, nažloutlých a drobných květů seskupených po dvou. Stonkový rybíz a další, kvete koncem dubna a začátkem května. V létě se na něm objevují černé, kyselé bobule. Celý keř vydává intenzivní a zcela specifickou vůni.

Rybíz nemá příliš vysoké nároky na půdu. Lze je pěstovat na jakékoli půdě, ale v případě méně bohaté půdy je vhodné je přihnojovat organickými hnojivy, například hnojem nebo kompostem. Pouze černý rybíz má poněkud vyšší nároky – vyhovuje mu úrodnější substrát. Rybíz roste nejlépe na mírně kyselém nebo neutrálním substrátu. Půdu pro rybíz je třeba odplevelit.

Další požadavky

Hnojení

Rybíz se doporučuje každé 2-3 roky přihnojovat organickým hnojivem. A každý rok také minerálními hnojivy (například granulovanými hnojivy pro keře a ovocné stromy). Je také nutné doplnit případný nedostatek hořčíku v půdě.

Správné prořezávání

Nezbytná údržba zahrnuje pravidelné odstraňování nemocných, starších, uschlých a zlomených výhonů. Většina jednoletých výhonů by měla být také odstraněna a ponechány by měly být pouze nejsilnější výhony.

Mulčování

Účelem mulčování je zvýšit teplotu půdy, udržet vlhkost a omezit růst plevelů. V zimě pomáhá chránit kořeny před mrazem. Jako mulč lze použít kompost, piliny nebo kůru.

Využití

Černý rybíz se pěstuje pro své jedlé a cenné plody (pro domácí spotřebu nebo prodej). Ve 100 gramech bobulí najdete téměř 180 mg vitaminu C, což je mnohonásobně více než v přeceňovaných citrusových plodech. Je vynikajícím prostředkem proti chřipce, nachlazení i pro zvýšení imunity obecně.

V bylinné medicíně se listy používají také (mnohem méně často) k léčbě močového systému. Z černého rybízu se často vyrábí tinktury, vína, šťávy a džemy. V zahradě z něj lze vytvořit nízké přírodní živé ploty (například v kombinaci s aronií, šípkem nebo rybízem).

Nejčastější škůdci

Rybízová červivost

V důsledku výskytu a rozvoje tohoto škůdce dochází ke zduření listových pupenů rybízu a jejich špatnému vývoji. Silně napadené pupeny mohou zaschnout.

Mšice

Tito běžní škůdci mohou žít na všech částech rostliny, včetně listů a výhonků. Rádi se živí také na spodní straně listů. Pokud se vyskytují ve velkém množství, mohou vést ke změně barvy a deformaci listů.

Rybízový listonoš

Poškození výhonů způsobují housenky, které se živí uvnitř výhonů. Ve výhoncích vyvrtaly kanálky. Napadené výhony jsou velmi oslabené, mohou zaschnout nebo se zlomit.

Rybízová bruchida

Larvy těchto blanokřídlých, které patří do čeledi listonohů, žijí na listech, prokousávají do nich stále větší otvory a v případě intenzivního napadení mohou listy zcela sežrat, což vede k jejich polehnutí. V důsledku žíru se plody nevyvíjejí nebo z keře opadávají.

Nejčastější onemocnění

Antraknóza listů

Na listech rybízu se mohou objevit malé nažloutlé skvrny, později mírně tmavší. Silné napadení může vést k usychání listů a jejich předčasnému opadu. Abyste této nemoci předešli, měli byste se vyvarovat přeplnění keřů. Důležité je také odstraňovat napadené, již spadané listí.

Rez rybízová

Příznaky této choroby jsou viditelné nejen na horní, ale i na spodní části listů. V horní části se jedná o žluté, malé skvrny, zatímco ve spodní části o hnědooranžové bradavice. Silně napadené listy mohou po nějaké době opadat. Jakmile zaznamenáte první příznaky, je vhodné co nejdříve použít fungicidy.

Sazenice rybízu – kde koupit?

Na trhu je k dispozici mnoho odrůd rybízu. Cena černého nebo červeného rybízu závisí na odrůdě, kterou si vybereme.

Takové sazenice stojí za to koupit od spolehlivých prodejců. Mohou to být nejen kamenné obchody, ale i ty internetové, jako například Moravské sady, kde snadno zakoupíte sazenice rybízu v různých cenových relacích i různých velikostech. Nákup na internetu má mnoho výhod. Mimo jiné to bude možnost doručení přímo k našim dveřím. Díky tomu je nakupování pohodlné a komfortní.

Zdroj obrázku: moravske-sady.cz

Komentáře k článku