V moderní architektuře jsou velké prosklené plochy trendem již několik let. Architekti na nich oceňují především vysokou propustnost přirozeného světla, pocitové zvětšení prostoru a zlepšení světelné pohody v místnosti. Aby byly plně funkční, potřebují také vhodné stínění – nejlépe odolné screenové rolety.
Po screenových roletách sahají architekti čím dál častěji, zejména právě u velkých prosklených ploch. Vyznačují se totiž odolností i ve velkých rozměrech, vypadají elegantně a mají široký výběr látek.
Odolnost i ve velkých rozměrech
Screenové rolety pořídíte v různých provedeních, například vedené lankem nebo v profilu. Tyto varianty jsou sice levnější, ale méně odolné proti větru.
Nejodolnější screenová roleta je vedená v systému ZIP ve vodicím profilu. Takzvaný zipscreen má po celé délce rolety navařený zip, díky kterému je látka pevně spojená s vodicím profilem. Díky tomu i ve velkých rozměrech účinně odolá silnému větru až do rychlosti 88 km/h. S větší plochou odolnost klesá.
Screenová roleta zastíní až 24 m²
Screenové rolety vám vyrobí ve větších rozměrech než žaluzie nebo klasické rolety. Roli v tom hrají odolné látky ze skelného nebo polyesterového vlákna, navařený zip a vodicí profil.
„Pokud roletu vyrobíme v maximální šířce 6 metrů, může být vysoká až 3 metry, takže ve výsledku zastíní plochu 18 m². Taková roleta je ideální na opravdu velké prosklené plochy rodinných domů nebo pergoly,” říká Lukáš Musil, obchodní zástupce firmy NEVA, která screenové rolety vyrábí.
Pro většinu rodinných domů vystačí rolety v šířce do 4 metrů, po větších rozměrech architekti sahají u administrativních budov nebo komerčních projektů.
Největší roletu seženete ve velikosti až 24 m², ale na tak velkou plochu nejspíš u žádného rodinného domu nenarazíte.
Funkčnost rolety ovlivňuje i výběr látky
Barva a provedení látky (hustota úpletu nebo tepelná propustnost) ovlivňuje, jak roleta stíní nebo odráží teplo. Pokud zvolíte roletu ve světlém odstínu, bude světlo odrážet lépe, než ta tmavá. Díky tomu vás před světlem i teplem ochrání lépe.
Na výběr máte mezi skelným nebo polyesterovým vláknem, ale největší rozdíl mezi těmito látkami je pouze v designu. Roleta z PES vláken tvoří soudržnější plochu a roleta ze skelných vláken působí více jako tkanina.
Nejdůležitějším parametrem pro výběr látky je světelná propustnost. Ta určuje, jak silně roleta zatemňuje.
- nejsilněji zatemňující látky (tzv. black out) mají propustnost 0 %,
- silně zatemňující látky od 1 % do 22 %
- a mírně zatemňující látky od 23 % do 40 %.
Zdroj náhledových fotografií: neva.eu