close
obrázek_2023-06-23_054357297

Nikdo nechce žít v chaosu a nepořádku. To platí i pro potraviny. S uspořádanou lednicí se vám bude vařit rozhodně jednodušeji. Máme pro vás tipy, jak si potraviny zorganizovat.

Stává se vám, že máte plnou lednici, ale přesto máte pocit, že v ní nic nemáte? Musíte vyhazovat potraviny, které jste nestihli spotřebovat nebo na ně zapomněli? Vypadá to, že máte doma ve vašich potravinových zásobách chaos. Nevíte, jaké jídlo doma vlastně máte nebo jestli není potřeba nějaký produkt spotřebovat, aby mu neprošla trvanlivost?

Držte se plánu

Posledních letech se hodně mluví o plýtvání jídlem. Není to ani ekonomické, ani ekologické. Na co kupovat zbytečné množství potravin, které ani nestihnete spotřebovat? V dnešní době, kdy jsou obchody na každém rohu otevřené od rána do večera není problém si pro cokoliv dojít. Není potřeba si dělat velké zásoby potravin. Pro lepší organizaci hospodaření s jídlem si vždy naplánujte dopředu, co chcete jíst a vařit. Podle toho si také nakupte potraviny. Pak už se vám nikdy nestane, že musíte zbytečně vyhazovat jídlo. Důležité je také umět dobře skladovat potraviny. Díky tomu budou delší dobu čerstvé.

Lednice

Mnoho lidí, když přijde z nákupu, dá potraviny do lednice tak, jak jim to přijde pod ruku. Takto se vytvoří brzy chaos a vy přestanete mít přehled, jaké jídlo v lednici vlastně máte. Pokud si myslíte, že všude v lednici je teplota konstantní, tak jste na omylu. Ve spodní části, tedy v šuplících, je teplota nejnižší. S další poličkou směrem vzhůru se teplota zvyšuje asi o 1 °C. Nejméně chladí v oblasti dveří.

Šuplíky

Do nejchladnější části lednice uschovejte ovoce a zeleninu. Tu před uskladněním nemyjte ani nijak jinak neupravujte. Výrazně byste tím zkrátili její trvanlivost. Věděli jste, že ne každá zelenina a ovoce patří do lednice? Zeleninu jako rajčata, papriku, cibuli, brambory či česnek skladujte raději v temné a suché spíži. Do lednice nepatří ani exotické ovoce, např. banány, citrusy, ananas nebo mango. Chladem ztrácí svou chuť a vůni. Nechte si je raději v misce na kuchyňské lince.

Spodní police

V prostoru nad šuplíky skladujte čerstvé maso a ryby. Mějte je uzavřené v sáčku či krabičce. Z hygienických důvodů k těmto rizikovým potravinám nepřidávejte žádné jiné potraviny. Mohlo by dojít ke kontaminaci, a to rozhodně nechcete.

Prostřední police

Uprostřed lednice uchovávejte uzeniny, sýry, jogurty a další mléčné výrobky. Mléko nikdy nenechávejte ve dveřích. Otevíráním a zavíráním v těchto místech rychle kolísá teplota. Mohlo by tak dojít k rychlejšímu kažení mléka.

Horní police

Úplně nahoře skladujte vše, co je určené k rychlé spotřebě – ať už to jsou uvařená hotová jídla nebo zákusky či chlebíčky. Nezapomínejte, že do lednice patří pouze vychladlá jídla.

Dveře

Jak jsme si již řekli, dveře jsou nejteplejším místem lednice. Díky otevírání a zavírání dveří je teplota nestálá a pohybuje se okolo 11 °C. Uchovávejte zde proto potraviny, které nejsou náchylné k rychlé expiraci. Do spodní části dveří umístěte nápoje – džusy, minerálky, víno nebo pivo. Nad nápoji skladujte dochucovadla – hořčice, kečup, tatarka, majonéza a další. Do horní části uschovejte vejce a máslo.

Tipy

  • Pro lepší přehlednost trvanlivostí potravin v lednici dávejte nově koupené výrobky dozadu a ty staré dopředu. Nikdy se vám již nestane, že vám vyprší trvanlivost.
  • Nepříjemné pachy z lednice vyřešíte pomocí lógru z kávy nebo jedlou sodou. Vysypte trochu na talířek a umístěte do lednice. Při pravidelné výměně budete až šokování, jak tyto látky rychle absorbují pachy.
  • Už jsme si řekli, že některé ovoce ani zelenina do lednice nepatří. Co dalšího by v lednici nemělo být? Pečivo, neotevřené konzervy nebo káva.
  • Všeho moc škodí. Nenaplňujte svou lednici k prasknutí. V plné lednici nemůže dobře proudit vzduch čímž účinnost chlazení klesá. Potraviny se tak začnou rychleji kazit.

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : ledniceorganizacepotraviny

Komentáře k článku