Nízkoenergetické nebo pasivní domy jsou dnes již při pořizování bydlení standardem. Lidé se stále více ohlížejí na to, jaké dopady má jejich chování na životní prostředí a snaží se je minimalizovat. Koneckonců – tyto snahy efektivně podporuje i stát. Věděli jste, že vám může přispět i na zbrusu novou nemovitost?
Stačí, pokud bude splňovat standardy nízkoenergetického, nebo ještě lépe pasivního domu. Minimální podmínkou je zabudování rekuperace tepla. V takovém případě vám může v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám přispět až 500 000 Kč. A to je rozhodně nezanedbatelná částka.
Co byste měli vědět o ekologickém vytápění
Ovšem naší přírodě můžete pomoci i ve chvíli, kdy se na nákup nového bydlení právě nechystáte. Jednou z možností je to správné vytápění. Stačí si pro něj vybrat obnovitelné zdroje, a to nejlépe ve formě biomasy (i když vytopit nemovitost lze třeba i solární energií).
Skvělým zástupcem této skupiny jsou dřevěné brikety. Vyrábí se vlastně z dřevěných zbytků, které by jinak v oblasti vytápění nenašly žádné využití. Ovšem díky šikovnému zpracovaní budou hořet mnohdy ještě lépe a déle než poctivá dřevěná polena. A jaké je jejich tajemství? Nejde tu o nic jiného než o moderní technologie.
Jak se vlastně vyrábí poctivé pelety
Kdybyste měli to správné zařízení, snadno byste si tento typ paliva do krbů a kamen vyrobili i doma. Stačilo by vám k tomu jen dřevo a vysoký tlak. Nic jiného totiž kvalitní pelety ani brikety nepoužívají. Při jejich lisování se nepoužívají žádná pojiva ani chemické látky. Piliny a dřevní štěpka se jednoduše slisují do sebe a je hotovo.
Ve výsledku vám tak poskytnou stejné otopné vlastnosti jako palivové dřevo, ovšem díky využití zbytků je jejich cena nižší. A co víc, mnohem lépe se také uskladňují. Zatímco dřevo musíte nechat vyschnout na vhodném místě, pelety ani brikety takto náročné rozhodně nejsou.
Uskladníte je prakticky kdekoli a zcela bez špíny
Nepotřebujete na ně žádný speciální prostor – sklep, dřevník nebo něco takového. Vaše ekologické bydlení může mít svůj zdroj vytápění uložen třeba i v předsíni. Z pelet se totiž neuvolňuje žádná špína ani nepořádek, takže vás nezatíží žádným úklidem.
A co je ještě lepší, minimum zbytků produkují i při spalování. Čas od času tedy budete muset z kamen či krbu pouze odstranit menší množství popela. Ten poté využijete na zahrádce a získáte perfektní a celoročně dostupné hnojivo. A to se rozhodně vyplatí.
Spokojeni budete i s finanční stránkou věci
Na závěr zbývá ještě dodat, že oproti topení elektřinou nebo plynem je použití dřevěných pelet jednoznačně levnější. A to třeba i o dvě třetiny. A pokud si pořídíte kotel s automatickým přikládáním, půjde o stejně komfortní možnost, jako třeba u dálkového tepla. Ovšem mnohem ekologičtější.
Zdroj obrázku: gualtiero boffi / Shutterstock.com