close
obrázek_2022-11-25_132452565

Kočky a kocouři nám lidem v domácnostech dělají velice často společnost i po dlouhá léta. Kočky dokáží domov krásně doplnit, zútulnit, dokonce umí zbavovat stresu a ochraňovat lidské zdraví. Péče o tohoto mazlíčka vyžaduje určitá pravidla a zároveň i ty správné potřeby a produkty. Kromě vlastního pelíšku, misek na vodu a potravy, to je kočičí záchod.

Ty kočky, které nemají možnost chodit ven a vykonávat potřebu ve vnějších prostorách, musí mít záchod v prostorách vnitřních. A pokud se tak má dít a ony ho mají používat, potřebují ho mít vždy čistý, jinak se mu budou vyhýbat a vám se nevábně vonící produkty budou povalovat po různých koutech obydlí.

Jak vybrat kočičí záchod

Záchod by měl především sloužit svému účelu, i když je jasné, že by měl i určitým způsobem zapadat do interiéru. Před nákupem je nutné si promyslet následovné – zdali jej bude používat zdravá kočka či s nějakým druhem omezení, jakým je třeba tvar záchodu.

Tvar by měl vyhovovat vašim prostorám. Máte-li již starší kočičku, potaz by se měl brát i na její zajeté zvyklosti. Ty, které se ráda přehrabují, budou spokojené, stejně tak jako vy, se záchodem s vyšším okrajem. Má-li kočka ráda soukromí a vy jí ho chcete dopřát, pořiďte záchod, který bude krytý.

Nevýhoda krytých záchodů je ta, že se musí častěji čistit. Po použití se v zakrytých záchodcích vytvoří velice nepříjemný odér, kvůli němuž se mu kočka bude zákonitě vyhýbat a půjde na jiná místa.

Co se vzhledu a barvy týče, bude to záviset čistě na vás a vašich preferencích. Velikostně by měl odpovídat tomu, aby se v něm kočka mohla bez problémů otáčet a prohrabovat se náplní. Mějte na paměti, že se separátně prodávají i záchody určené výhradně pro koťátka. Vždy je lepší mít na jednu domácnost a pro jednu kočku v rezervě ještě jeden záchod.

Čím vystlat kočičí záchod

Pro výplň záchodů se používá kočkolit neboli stelivo. Co se výběru týče, záleží vyloženě na vašich finančních prostředcích a preferencích, jelikož škála cen se dle značek i značně odlišuje. Stejně tak jako velikost balení. Některé kočkám vyhovovat zrovna nemusí, je potřebné to vyzkoušet.

Tato směs bývá vyráběna z přírodních materiálů. Cílem je co nejvíce pojmout kočičí moč a výkaly, a to tak, aby neprosákly na dno záchodu. Zkrátka aby se vše dalo lopatkou a sítkem najednou pobrat. Takto se mohou odebrat jen hrudky a kočkolit se může ještě chvilku používat.

Kam kočičí záchod umístit?

Nutné je, aby byl záchod co nejméně nápadný, ale kočce zároveň dopřával určité soukromí. Jedním z možných míst je koupelna. Barvu záchodu můžete se zbytkem koupelny vhodně sladit, aby příliš nevyčníval. Dalšími vhodnými prostory jsou chodby, pracovny či koutky obývacích pokojů.

Nechtěný zápach

S tímto produktem se chtě nechtě pojí nepříjemný zápach, který může pohltit celý váš byt či dům. Jak proti němu nejpřesněji bojovat? Prevence je na prvním místě. Stelivo by mělo být kvalitní a takové, které dokáže po vykonané potřebě dobře vytvářet hrudky. Směs naplňujte do záchodu pouze do určité výšky, samozřejmě záleží na typu záchodu, který jste pořídili, ale doporučuje se kolem 6 cm.

  • Stelivo vybírejte několikrát za den, nejlépe ihned, co se v něm kočka přehrabovala. Celou kočičí toaletu pravidelně vymývejte. Dvakrát do měsíce je více nežli příhodné.
  • Dáte-li kolem záchodu nějaký přehoz nebo předložky, ušetříte si natahání steliva po celém bytě či domu.
  • Budete-li tyto zásady dodržovat, jakékoliv vůně pro kočky a jejich toalety nebude vůbec potřebné používat. Co je účinné, tak jsou pohlčovače pachů, které se nastříkají do prostoru nebo na různé textilie.
  • Celkový domov bez zápachů se kromě výše uvedeného neobejde bez pravidelného úklidu celé domácnosti, nejen tohoto výrobku a směsi.

V neposlední řadě je dobré zmínit, že co se případného pachu týče, tak kromě důkladné péče o kočičí záchod je dobré dbát i na vhodné stravování tohoto domácího mazlíka.

Zdroj foto: www.freepik.com

Autor Michaela

Komentáře k článku