close

Slimáci jsou známí tím, že neúnavně útočí na naše pečlivě udržované záhonky a zahrádky, kdy během několika málo dní zlikvidují například celou úrodu salátu. Takový slimák totiž spotřebuje každý den stejnou váhu potravy jako on sám váží.

Slimákům se u nás v posledních letech díky mírným zimám daří a tak je potřeba dopředu myslet na to, jak se před jejich devastací chránit. Chemie je sice účinná, ale nebude nutná, jde to i bez ní.

Připravte se na ně

Účinnou prevencí před slimáky bude velký úklid zahrádky a okolí. Je nutné z cestiček i záhonů odstranit vše, kde se slimáci mohou ukrývat (hromada trávy, listí, stará prkna…). Pro slimáky je vhodný každý úkryt před sluncem a přítomnost vlhka, takové místo bude ideální pro nakladení vajec.

Slimáci nemají rádi ostré věci, proto můžeme použít rozdrcené skořápky vajec či písek a vše dostatečně nasypat okolo záhonů tak, abychom jim zabránili cestovat po zahradě.

Co platí na slimáky

Co tedy použít proti slimákům, aniž byste utráceli za chemické prostředky? Jestli máte možnost, chovejte si na ně vlastní predátory – indické běžce (druh kachny, která se slimáky živí). Zkuste vyvýšené záhony, zamezte jim v přístupu k rostlinám zátarasy. Dobrou ochranou rostlin je i mulčování drcenou kůrou, protože po ní se slimákům špatně leze.

Lógr z kávy působí na slimáky jako jed, ale pouze na chvíli. S deštěm je potřeba kávový lógr opět dosypat. Celkem nenáročnou možností je zapuštění nějaké nádobky mezi záhony a nalít do ní pivo. Tato varianta sice není vábná, ale je velmi účinná. Slimáci pivo zbožňují a místo na záhony se raději vydají pro pivo. Ideální metodou bude kombinace všech uvedených možností.

Tip: Při hubení slimáků zapomeňte na tolikrát doporučovanou sůl. Tento drastický způsob hubí slimáky sice osvědčeně, ale působí jim obrovské a dlouhé bolesti a škodí i samotné zahradě. Sůl pro půdu není dobrá, protože hubí i ostatní drobné živočichy, kteří zemi naopak pomáhají.

Tags : jak hubit slimkyslimáci v zahradě
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response