Švestky patří mezi ovoce s širokým využitím. Jedná se o zdravé a chutné, fialovou-modré plody, které v závislosti na odrůdě švestky dozrávají v letních měsících. Asi nejčastěji se využít pálení slivovice. Přesto si plody švestek množství lidí oblíbilo i k pravidelnému přísunu vitamínů, které se nenachází pouze v čerstvých plodech, nýbrž i v sušených. Sušení švestek s sebou přináší jednu velkou výhodu – natrhané plody můžete mít totiž k dispozici po celý rok, klidně i v zimě, kdy na ně takřka nenarazíte, maximálně v nějakých specializovaných obchodech – mnohdy však ani tam.
Sušení švestek je jednoduché
Sušení švestek je velice podobné, jako ostatní sušení ovoce. Důležité je zajistit dostatečnou teplotu, sušší prostředí a v neposlední řadě vzdušnost.
Při sušení švestek je nutné nejprve odstranit pecky. Toho docílíte snadno, jednoduše buď švestku opatrně rozpůlíte nožíkem, nebo mnohem častěji postačí, pokud švestku uchopíte do ruky a každou její půlku otočíte v protisměru. Nyní vám vzniknou dvě půlky, z nichž jedna bude obsahovat pecku, kterou odstraníte.
Sušení v sušárnách, troubách nebo na topení
Švestky je následně možné ještě nakrájet na menší velikost a dát je na připravený papír na pečení, ideálně na plech, pokud se rozhodnete pro sušení v troubě, nebo třeba do bedýnky, budete-li sušit na radiátorech. Vždy je však nutné, aby jednotlivé kousky ovoce nebyly na sobě, aby se nepřekrývaly.
Sušení na ústředním topení probíhá několik dnů, je vhodné občas s kousky sušených švestek pohnout, například je otočit nebo mírně prohrábnout, aby bylo zajištěno, že se rovnoměrně prosuší ze všech stran. Délka sušení v troubě se potom pohybuje v závislosti na stupni, obvykle několik hodin. Sušení ve speciálních sušárnách na ovoce trvá zpravidla několik dnů.
Jakmile je ovoce usušeno, je dobré ho uskladnit ideálně do připravených a čistých zavařovacích sklenic, případně sklenic od přesnídávky.