close

Kdo by neznal rozmarýn? Jedná se o výtečné koření, bez kterého si možná ani nějaké jídlo nedokážete představit. Rozmarýn si nemusíte vždy pouze kupovat, můžete si ho bez jakýchkoliv náročností vypěstovat přímo doma – budete ho tak mít k dispozici vždy čerstvý. Rozmarýn je stále zelený keř, kterému se bude nejvíce dařit květináči nebo truhlíku na verandě či balkoně.

shutterstock_188816480

Slunné stanoviště a dobře propustná půda

Rozmarýn vyžaduje slunné stanoviště. Dalším jeho požadavkem je potom dobře propustná vápenitá, případně písčitá půda. Pokud byste rozmarýn zasadili do nevhodné půdy, která má tendenci k přemokření, rostlinka by střádala, je to také nejčastější důvod, který vede k neúspěchu pěstování.

Pozor na zimní ráz počasí

Rozmarýn nemá rád zimu – v zimních měsících se tak musí přemístit do interiérových prostorů na světlejší místo s teplotou ideálně do 15 stupňů.

Vysazování ze semen na jaře

Rozhodnete-li se vysadit rozmarýn, můžete tak učinit na jaře, zhruba v polovině března. Semínka jsou velmi lehká a malá – vysazují se do květináče, který by se měl udržovat stále vlhký. Jakmile se objeví první rostlinky, vyčkejte, než zesílí. Poté se již přesazují do větších nádob samostatně, případně do sponu 30 x 30 centimetrů.

Rozmarýn má blahodárné účinky

Rozmarýn se nevyužívá pouze jako koření v podobě dochucovadla. Ukázalo se totiž, že bylina nabízí množství zdraví prospěšných účinků. Má desinfekční účinky, působí na očištění ledvin, ale zároveň i podporuje paměť a celkovou funkci centrální nervové soustavy.

Po rozmarýnu můžete sáhnout i v případech, kdy trpíte v noci nespavostí. Další jeho funkcí je prokrvování periferních částí organismu, je tak součástí mnoha mastí.

Pěstování rozmarýnu je jednoduché a vyplatí se. Pokud máte k dispozici jen kousek místa, na slunné straně vašeho bydlení, určitě si jeho pěstování minimálně vyzkoušejte!

Bydlení21.cz

The author Bydlení21.cz

Leave a Response