Libeček lékařský (Levisticum officinale), nazývaný též přírodní maggi, býval oblíbenou bylinou, která nechyběla na žádné zahrádce. Dnes tomu již tak není a libeček trochu upadá v zapomnění.
Tato rostlina se pěstuje především pro svou charakteristickou vůni a chuť, připomínající maggi. Proto je nejvíce využíván v gastronomii, nejčastěji se přidává do polévek. Využití má samozřejmě i lékařské, tato bylina má antibakteriální, protizánětlivé, antioxidační účinky a napomáhá lepšímu trávení. Libeček není nijak náročný na pěstování, hravě ho zvládne i začátečník.
Stanoviště a půda
Na začátek je dobré vědět, že bylina dosahuje velkých rozměrů, může se rozrůst až do 2 metrů, proto je důležité myslet na to, by měla dostatečný prostor. Libeček nevysazujte na místo, kde jste rok předtím pěstovali mrkev, kopr, celer, petržel nebo pastinák. Omezíte tím případné riziko napadení škůdci. Bylinu můžete pěstovat rovněž v nádobě, kde vám doroste do výšky 50 cm.
Stanoviště by mělo být slunné, vyhovuje mu i polostín. Půdu má rád kyprou, dostatečně humózní s bohatým obsahem živin. Vyhněte se těžké a přemokřené půdě, ta libečku nesvědčí.
Péče o libeček
Libeček můžete pěstovat ze sazeniček, které jsou běžně k dostání. U výsevu je nutno počítat s tím, že semínka klíčí velice pomalu. Trvá jím to měsíc i déle. Semínka libečku se vysévají v březnu či dubnu do hloubky 1 cm. V případě, že jich vysazujete více, řádky by měly být od sebe vzdálené přibližně 60 cm.
Libeček potřebuje dostatečnou vláhu během vegetace, jen si dejte pozor, ať ho nepřeléváte. Květenství byliny je pěkné, ale pro větší množství aromatických listů, květenství před jeho rozkvětem odstraňte. Rostlinu pěstovanou v nádobě je potřeba častěji zlévat.
V případě, že jste se rozhodli pro sběr semen, otrhejte listy libečku ještě před rozkvětem. Listy si můžete zamrazit nebo nasušit a využívat je po celý rok.