Orchideje patří mezi populární pokojové rostliny. Setkáváme se s nimi v mnoha domácnostech. Orchideje jsou v květinářstvích k sehnání v nejrůznějších druzích, které se mezi sebou liší nejen v barvě květu, ale třeba i vzhledu celkové rostliny.
Pěstování orchidejí není nikterak náročné, přece jen je však dobré se řídit určitými pravidly, díky kterým se vám rostlinky odmění bohatým květenstvím. Všeobecně orchideje vyžadují dostatek světla, jejich ideálním umístěním tak mohou být okenní parapety. Ve dnech se zvýšenou ostrostí slunečních paprsků, zejména v letním období, je ale nutné dávat pozor na jejich spálení, náchylnější jsou hlavně druhy orchidejí s měkkým listem.
Vysoká vlhkost a občasná zálivka
Orchideje vyžadují také určitou vlhkost. Dalo by se říci, že čím více, tím lépe. Jednoduše orchideje roste, obvykle postačí jednou za dva až tři dny, avšak během letních výhní klidně i častěji. Pro vytvoření příhodnějšího mikroklimatu není špatné seskupit více rostlin dohromady – jistě jste si všimli, že není žádnou výjimkou, že za oknem je hned několik orchidejí.
S vlhkostí jde ruku k ruce také zálivka. Je potřeba si uvědomit, že orchideje nesmí mít kořeny ve vodě, hrozilo by totiž jejich odhnívání. Zároveň je ale nutné substrát dostatečně prolévat, standardně stačí zalévat jednou za týden, záleží však především na pokojové teplotě.
Správný substrát a přihnojování
Pro správný růst a květenství se vyplatí investovat i do hnojiva. Na trhu existuje množství přípravků, které jsou určeny přímo pro orchideje. Hnojiva pro orchideje jsou dobře rozpustné ve vodě, hnojení se doporučuje v závislosti na ročním období jedenkrát až dvakrát měsíčně, v době květu, tedy od jara do podzimu častěji a v zimě potom klidně jen jednou za 4 nebo 5 týdnů.
Aby se orchidejím dobře dařilo, nezapomínejte ani na vhodný substrát. Také ten seženete v květinářství – základem je obvykle drcená stromová kůra, dřevěné uhlí, keramzit, polystyren a sekaný mech – důležité je především to, aby byl schopný substrát nasát vodu a zároveň umožnil její vyschnutí.