Jistě i vás si získal Lucky bamboo, rostlina, která se sice tváří jako bambus, nemá s ním ale nic společného Možná i vy jste podlehli tvrzení, že s ním do vašeho života i domova přichází štěstí, jak praví čínská tradice a feng shui.
Možná má bambus tyto úžasné schopnosti, Lucky bamboo ovšem je ve skutečnosti dračinec (Dracaena sanderiana) a tajemné vlastnosti mu přisoudil některý marketingově zběhlý florista.
Jeho obliba vzrůstá
I navzdory skutečnosti, že tento nepravý bambus asi nesplní, co legenda slibuje, zájem o jeho pěstování se rozrůstá pro jeho velmi dekorativní vzhled a snadnou péči. Navíc ho nemusíte pěstovat výhradně v substrátu, daří se mu stejně dobře i ve váze nebo misce s vodou.
Domů k vám se může dostat například jako součást květinové vazby, kde se dává vyniknout jeho dlouhému zakroucenému stvolu. Po čase, když řezané květiny zvadnou, je dobré vyjmout dračinec z vazby, zkrátit mu stonek asi o 2 cm a dát ho do dostatečně vysoké vázy s čistou vodou. Tu mu pravidelně vyměňujte a občas do ní přidejte trochu hnojiva. Když se mu objeví kořeny, vsaďte ho do substrátu podloženého drenážní vrstvou kamínků. Z estetického hlediska je možné posypat drobnými oblázky i povrch hlíny, navíc tak zabráníte vysychání.
Pěstování hydroponicky
Druhou variantou je hydropinie, ať už ve speciální nádobě nebo ve vyšší váze, do níž nasypte kamínky, aby rostliny zůstaly vzpřímené. Nádoba by měla být tak široká, aby měly stonky dračince asi 2 cm po obvodu prostor. Vodu v nádobě asi po třech týdnech vyměňujte, odstrňujte zahnívajívcí kořeny, ostatní zkraťte cca na dva centimetry.
Daří se mu na místech bez přímého slunečního svitu, takže si ho můžete klidně postavit na psací stůl, do předsíně, klidně i do koupelny. Dobře snáší i nižší teploty, v zimě mohou být jen kolem 10° C, běžně stačí 15° C. Žádnou velkou péči nevyžaduje, řadí se k rostlinám vhodným pro úplné začátečníky.