V polovině května, když už se přeženou “Ledoví muži”, všichni zahrádkáři sází rajčata a papriky na záhony. V té době už musí mít zdravé silné sazenice, aby měli co sázet. Proto je potřeba si předpěstovat papriky a rajčata dopředu.
V dubnu už je vlastně dost pozdě s výsevem semínek, přesto ještě stále máte naději, že letos budete mít úrodu z vlastních sazeniček. Pojďme si popsat, jak na to.
Připravujeme sazenice
Nejvhodnější čas pro vysévání paprik, je únor, protože mají delší vegetační dobu. Rajčata stačí vysít až v březnu, i teď začátkem dubna ještě není moc pozdě. Připravíme si nádoby, v nichž si sazenice vypěstujeme. Vhodné jsou malé kelímky (klidně si střádejte během roku ty od jogurtů, nebo sadbovače z hobby marketů. Některé můžete později vsadit do půdy s rostlinkou, postupně se v hlíně rozloží.
Na výsev si připravte substrát určený k předpěstování sazenic, tím si dost zjednodušíte práci, protože nebudete muset sami vytvářet optimální směs. Ve speciálním substrátu jsou všechny složky, které sazenice potřebují pro svůj růst.
Jak o sazenice pečovat
Začínající zahradníci dělají tu chybu, že nádoby se sadbou dají na parapety oken. Pak se diví, že mají slabé vytáhlé rostlinky, které bohatou úrodu zrovna neslibují. Je to proto, že se všechny sazeničky snaží dostat ke světlu. Pokud si chystáte větší množství sazenic, je vhodné přídavné světlo, nejlépe zářivka zavěšená přímo nad truhlíky. Naštěstí je nemusíme osvětlovat moc dlouho, už v dubnu, jestliže se oteplí, je můžete přenést do skleníku nebo na balkon. Teprve v období, kdy už nehrozí přízemní mrazíky, můžou jít sazenice ven do záhonů.
Tip zkušených pěstitelů: abyste měli opravdu silné životaschopné sazenice paprik, vysejte je jen do pěticentimetrové vrstvy hlíny. Kořínky se budou rozrůstat horizontálně a rostliny budou nižší, ale pevné.