close

Pěstovat doma květinu s exotickými květy se vyplatí. Angínovník čínský (Iris domestica) je velkým pomocníkem při nakřápnutém zdraví, když vás trápí nachlazení. Tato rostlina podobná kostaci se využívá při zahlenění, kašli a hlavně při léčbě angíny.

Pěstovat ji můžete na zahrádce i doma v květináči. Není to ale žádná malá kytička, tato bylina dorůstá do výšky až do 60 – 100 cm. Angínovník překvapí svou štiplavou chutí, pusu máte v jednom ohni. Nemusíte se však obávat, tento pocit rychle odeznívá. Z této byliny se používají listy, oddenky i semena.

Vysazení semínek

Pokud někdo v okolí pěstuje angínovník, je dobré si od něho semínka vzít. Není ani problém si je objednat na internetu nebo koupit ve specializovaných prodejnách. Semínka se nejčastěji  vysévají od ledna do konce března. Na výsev jsou vhodné rašelinové tablety, nebo substrát s vysokým podílem rašeliny.

Seminka angínovníku do připraveného substrátu nijak nepřikrývejte, nechte je volně na povrchu. Mají rády vyšší teplotu, klidně až kolem 30 stupňů. Doporučuje se před výsevem vyhřát substrát v mikrovlnné troubě a poté přikrýt uříznutou pet lahví, aby se teplo udrželo. Než vám rostlinka vyleze, mějte trpělivost, trvat to může až dva měsíce.

Pravidelná zálivka

Sazeničku angínovníku přesaďte do většího květináče. Angínovník udržujte stále vlhký, ale dejte pozor, ať ho nepřemokříte. V případě, že ho chcete vysadit ven, určitě počkejte až bude venku tepleji, přízemní mrazíky by ho definitivně poškodily. Vzrostlejší rostliny vám venku vydrží i ve velkém mrazu, neuškodí jim však, když je na zimu přikryjete chvojím. Stanoviště rozhodně zvolte slunné.

Jako pokojová rostlina zbožňuje angínovník teplo od topení. V květináči doma je potřeba každé dva měsíce rostlinu hnojit pomocí plného tekutého hnojiva a to po celou dobu jeho růstu. Venku angínovník hnojit nepotřebuje.

Tags : angínovník čínskýBelamcanda chinensisiris domestica
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response