close

Postel je místo, kde trávíme téměř 1/3 svého života a tak je důležité udržovat ji čistou. Samotné vyprání povlečení a potahů není nic náročného, ale pravděpodobně vás vyděsí čištění matrace. Nemusíte se bát, pokud nechcete investovat peníze do odborného vyčištění, nemusíte. Vyčistit matraci zvládnete i vy.

Ačkoliv to na první pohled vůbec nebývá vidět, matrace je časem plná prachu, skvrn, nečistot a v horším případě i plísní. To pro naše zdraví není vůbec dobré, a tak je nutné vyhradit si pravidelně čas a postel pořádně vyčistit. Nejdříve sundejte veškeré přehozy, ložní prádlo i chránič matrace tak, abyste měli matraci úplně holou. Při této příležitosti si ložní prádlo vyperte a deky vyvětrejte.

Odstranění nečistot a zápachu

Prvním krokem je její kompletní vyluxování, tím odstraníte z matrace všechny možné nečistoty, mimo jiné i starou kůži a vlasy. V posteli, aniž bychom si toho všimli, zanecháváme hodně stop – například pot. Matrace tak může po čase získat nepříjemný odér.

Nejrychlejším a velmi účinným pomocníkem proti zápachu je jedlá soda. Posypte jí celou matraci a kartáčem ji zlehka vetřete do potahu. Jedlou sodou nemusíte šetřit. Soda musí alespoň hodinu působit, aby nepříjemný odér odstranila. Následně celou matraci opět kompletně vyluxujte.

Skvrny

Skvrny je dobré odstranit co nejdříve po jejich vzniku, dokud jsou ještě mokré. Ne vždy to ale jde okamžitě a s tím bohužel přichází i fakt, že vyčistit zaschlé skvrny je mnohem obtížnější a mnohdy ani nejdou odstranit úplně.

  • Pokud je skvrna ještě mokrá – nejrychlejším způsobem je namočit hadřík do studené vody a skvrnu tak vyčistit/vysát. Následně se suchým hadříkem pokuste vysušit přebytečnou tekutinu. Skvrnu nedřete, protože jen zatlačíte nečistoty hlouběji do matrace.
  • Pokud je skvrna suchá – na matraci se nejčastěji nachází tělní tekutiny, zkuste domácí přípravek ze sody a peroxidu, případně kašičku z prášku na praní a trošky vody. Nezapomínejte, že matrace nejsou navrženy tak, aby se namáčely, proto je nutné použít šetrné množství.
Tags : čištění matraceskvrny na matraci

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku