close
obrázek_2023-07-25_152505184

Kaktusy jsou velmi populární rostliny. Krásně doplní interiér a nepotřebují velkou péči. Proto si je pořizují i nezkušení pěstitelé, nebo ti, kteří rostlinám příliš neholdují. Pěstování kaktusů má pouze jedno úskalí, a to je přesazování. Jak to udělat, abyste neporanili sebe ani rostlinu?

Pěstování pokojových rostlin je hobby, které je na raketovém vzestupu. V mnohých interiérech se to jen zelená. Rostliny, na kterých začíná téměř každý pěstitel, jsou sukulenty a kaktusy. Jedná se o velmi nenáročné rostliny. Svědčí jim téměř každá zemina, milují slunce, a navíc nevyžadují přílišnou zálivku. Platí zde pravidlo: čím méně se o ně staráte, tím více vám prospívají.

Ačkoliv kaktusy rostou poměrně rychle, tak kořenový bal se až tak rychlým tempem nezvětšuje. Potřeba kaktusy přesazovat není tak častá. I když jednou za určitou dobu je to třeba. Bývá to přibližně každé 3 roky. Kdyby se kaktus začal těsnit v malém květináči, růst by se pozastavil. Jak poznat ten správný čas na přesazování? Když kaktus zvednete a podíváte se na dno květináče a uvidíte kořeny, které se derou ven, víte, že je čas změnit květináč za větší. Přes ostny to však není snadná práce. Máme pro vás návod, jak rostlinu přesadit a neponičit.

Proč mají kaktusy trny?

Trny slouží jako jejich ochrana. Chrání je tedy i před námi, a zapíchnutí trnu je velice bolestivé. Kvůli velice ostré špičce se dostanou hluboko a obtížně se dostává ven. Přesazování malých rostlinek není až taková hrůza, lze to i bez pomůcek. Ostny nejsou tak ostré, veliké a nebezpečné. Zatímco kaktusy dospělých rozměrů jen tak nepřesadíte, když nevíte, jak na to.

Jste vášnivý pěstitel kaktusů nebo jich máte pouze větší počet? To už se vyplatí investovat do speciálních kleští nebo ochranných rukavic. Obyčejné zahradnické vám nepomohou, ostny dokáží projít většinou textilií. Drobnější rostliny přesadíte pomocí ručníku nebo složených novin.

Kdy je nejlepší kaktusy přesazovat?

Tak jako většina rostlin, tak i kaktusy se přesazují na jaře. Rostliny jsou nevíce při síle. Zvládnou tak i takovou drastickou změnu, jako je přesazování.

Do jaké hlíny přesazovat?

Substrát na kaktusy a sukulenty musí být velice lehký a nesmí zadržovat vodu. Tyto druhy rostlin potřebují malou zálivku, přílišná voda by ale způsobovala uhnívání. Můžete se vydat dvěma cestami.

  1. Jedna je jednodušší – koupíte si již hotový umíchaný specializovaný substrát na kaktusy. Pořídíte ho v každém zahradnictví nebo hobby marketu.
  2. Druhá možnost je si substrát namíchat doma. Je to velice snadné. Smícháte tři díly zahradnického substrátu a jeden díl písku. Případně zvyšujte poměr písku a snižujte množství hlíny.

Příprava

Před samotným přesazování si nejprve na pracovní desku připravte všechny potřebné věci. Rozhodně mějte po ruce ochranné rukavice (kleště), ručník nebo složený novinový pásek; namíchaný substrát; větší květináč.

Odstranění starého květináče

Postupným mačkáním květináče po stranách kaktus uvolněte z květináče. Pokud tyto pohyby nepomůžou, vezměte si k ruce nožík, který pomůže uvolnit zeminu od stěny květináče. Pomalu a opatrně ho vytáhněte, ať neporaníte sebe, ani nezničíte rostlinu. Pro větší ochranu kaktus obalte vrstvami novin nebo ho schovejte do ručníku. Po vytáhnutí ho opatrně položte na stůl.

Zbavte se nepotřebného

Opatrně postupně uvolněte hlínu z kořenového balu. Případně odstřihněte mrtvé kořeny. Starou hlínu nikdy opakovaně nepoužívejte. Jsou z ní vyčerpány živiny a dalším rostlinám by se v ní nedařilo dobře.

Přesaďte do nové nádoby

Zvolte si nový květináč.  Kaktusy můžete přesadit do jakékoliv nádoby, důležité je, aby měla na dně díru na odtok. Na dno květináče vsypte trochu zeminy, opatrně na něj umístěte kaktus a začněte obsypávat zeminou.

Kaktus byste neměli nikdy zalévat bezprostředně po přesazování. Potřebuje čas na aklimatizaci nového květináče. Asi po týdnu můžete začít se zavlažováním tak, jak jste byli zvyklí.

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : kaktuspěstovánípřesazování

1 Comment

Komentáře k článku