close
obrázek_2023-07-30_123403940

Dřevo je velmi populární materiál. Není se čemu dovit, hojně využívaný byl již před několika tisíci lety. Lze z něj vyrobit téměř cokoliv. Dnes je již velice často zaměňován za plast. V jedné oblasti se však stále hřeje na výsluní – nábytek z masivu je, byl a bude oblíbený. Nejen že je stylový a nadčasový, ale také dodává interiéru úplně jiný nádech. Takový nábytek je sice velice odolný, avšak i tak si zaslouží vlastní péči. Na tu se dnes nyní zaměříme.

Dřevěný nábytek se umisťuje nejen do interiéru, ale také do exteriéru. I když je nutné ho ochraňovat před vnějšími vlivy, jeho životnost je velmi trvalá. Při správné péči vám bude dělat radost i několik desítek let. K tomu, abychom dřevěný nábytek mohli zařadit do kategorie „držáci“, ho ale musíme řádně ošetřovat. Nejenže zamezíme opotřebení a znehodnocení, ale dřevu dodáme i dlouhotrvající lesk.

Všechno musí být v suchu

Nábytek velmi rád nasává okolní vlhkost. Pak bývá náchylný ke hnilobě, plísním a tvarovým deformacím. I když je váš nábytek ošetřený na povrchu, stejně byste se měli vysokým vlhkostem vyhýbat.

Čím ošetřit dřevěný povrch?

Možností je mnoho a my si nyní některé z nich představíme.

Specializované laky

Co znamená specializované? Jedná se o laky přímo na dřevěné povrchy. Velmi populární a frekventovaně využívaný způsob ošetřování dřevěného nábytku. Využívají se jak syntetické nátěry, tak i vodou ředitelné laky. Nevýhoda této ochrany spočívá v lokálních opravách. Pokud nábytek poškodíte v jednom místě, nelze ho opravit a přelakovat na daném místě.

Inkriminovaná část se musí opravit a nábytek přelakovat úplně celý. Vybírat můžete mezi různými stupni lesku. Pokud zvolíte lak, který se hodně lekne, udělá vám sice nádherný dojem a parádu, ale zároveň se poměrně nadřete. Čím více lesku, tím náročnější údržba. Jsou na něm totiž vidět všechny otisky a doteky, nemluvě o škrábancích a opotřebení.

Vosk na nábytek

Voskování kousků z masivu je velmi přijatelnou variantou do domácnosti s alergiky nebo astmatiky. Vosk je přívětivý k životnímu prostředí. Velmi velká výhoda této metody tkví v beztoxičnosti. Již žádné chemické látky ve vaší domácnosti. Naproti tomu je takto ošetřený nábytek znatelně náchylnější k poškození než ten lakovaný. Vosk se rozhodně nemá rád s vodou. Při kontaktu s ní tvoří nevzhledné mapy, kterých se těžko zbavuje.

Olej na nábytek

Olej je velmi podobný vosku, je stejně netoxický a nedráždivý pro alergiky a astmatiky. Jediný rozdíl od vosku lze vidět v délce působení ochrany. Olej dokáže nábytek od vody uchránit o mnohem delší dobu. Neznamená to však, že kousky budete vystavovat vlhku a mokru. Olej navíc zvýrazňuje dekor dřeva i jeho barvu. Olej časem vyschne, proto je nutná reaplikace v průběhu let.

Jak se o nábytek starat?

Jak jsme již zmiňovali, voda a dřevo kamarádi rozhodně nejsou. Proto se vyvarujte přebytečné vlhkosti i vylitým nápojům. Nábytek chraňte i před vysokými teplotami. Neumisťujte ho blízko radiátorů, přímotopů nebo krbu. Jak tedy nábytek umýt, když nemžeme použít vodu? Vždy uklízejte s pomocí měkkého hadru, který je mírně namočen do vody. Po otření nábytek pro jistotu přetřete suchou utěrkou. Nezapomínejte utírat pravidelně prach. Ten dokáže nábytek velmi zničit.

Jak je to se zahradním nábytkem?

Po zakončení sezony všechny kusy otřete a schovejte na místo, kde nebudou muset být vystaveny vnějším vlivům. Díky dešti, větru, sněhu, chladu a atd. může nastat i barevná změna dřeva. I venkovní nábytek je nutný ošetřit vnější ochrannou vrstvou. Nejideálnější je použití oleje. Nejen, že zamezuje vysychání dřeva, ale také se postupně do materiálu vpijí a tím zvyšuje jejich odolnost a životnost.

Máte doma dřevěný nábytek?

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : dřevěný nábytekdřevoošetření nábytku

Komentáře k článku