close
podlaha

Každá terasa si zaslouží pohodlné posezení, kde můžete trávit slunečná letní odpoledne. Na terase ale samozřejmě nesmí chybět ani kvalitní podlaha. Jakou vybrat a jak ji správně položit?

Podlaha na terase podle vašich představ

Jak položit podlahu na terase tak, aby na ni byla radost pohledět a zároveň jste věděli, že vám vydrží spoustu let? Kromě dodržení správného postupu při její instalaci je důležité vybrat si také ten správný materiál. Některé druhy podlahy vyžadují pravidelnou údržbu, jiné stačí čas od času smýt hadicí s vodou. I k tomu přihlédněte při výběru.

Vhodné materiály na terasu

Než se pustíte do přeměření rozměrů terasy, rozmyslete si z jakého materiálu by vaše budoucí podlaha měla být. U jednotlivých materiálů vezměte v úvahu jejich trvanlivost, odolnost a schopnost odvádět vodu. Které materiály jsou na venkovní terasu nejvhodnější?

  • Betonové či keramické dlaždice
  • Přírodní kámen
  • Dřevo

Dlaždice

Proč si položit na terasu dlaždice? V jejich prospěch hraje jejich vysoká odolnost, snadná údržba a široká nabídka barev, tvarů a velikostí. Na výběr máte z keramických a betonových. Jediné, na co je nutné si dát pozor je to, že po dešti jsou dlaždice kluzké a  během horkých dní se naopak zahřejí.

Přírodní kámen

Elegantně a honosně vypadají podlahy z přírodního kamene, ale opět platí, že v létě bude podlaha rozpálená.

Dřevo

Spolehlivá a oblíbená je dřevěná terasa, která je po správném ošetření odolná vůči plísním, škůdcům, vlhkosti i UV záření. Dřevěné podlahy ale vyžadují pravidelnou údržbu.

Připravte si podkladový povrch na pokládku podlahy

Jakmile si vyberete materiál, který k položení použijete, naměříte si rozměr terasy a potřebný materiál si nakoupíte, můžete se pustit do práce. Začněte tím, že si nejprve dokonale srovnáte podklad, na který budete podlahu následně instalovat. K tomu si nezapomeňte vzít na pomoc vodováhu. Tento krok je pro všechny typy podlah stejný. Následně se již postup liší podle toho, jaký materiál si zvolíte.

Postup instalace podlahy na terase

Ať už se rozhodnete pro libovolný materiál, postup pokládky bude vždy vypadat velice podobně. V závislosti na tom, pro jakou terasu se rozhodnete, bude nutné položit podklad, jenž vytvoří pevný a stabilní základ.

  • Pod dlaždice a kamenné podlahy je důležité aplikovat vodotěsnou membránu a dlaždice následně pokládat na alespoň pěticentimetrovou vrstvu cemenetu.
  • Rozhodli jste se pro dřevěnou podlahu? Pod terasová prkna si nainstalujte dřevěný rošt, který bude pevný a dokonale vyvážený. Následně můžete dřevěná prkna pokládat metodou šroubování skrze prkno do podkladového hranolu, což je nejrozšířenější postup. Druhou možností je skryté kotvení, kterému české domácnosti přicházejí na chuť teprve v posledních letech.

Jakých chyb se vyvarovat při pokládce podlahy na terase

Pokud se do položení podlahy na terase skutečně rozhodnodnete jít sami bez pomoci profesionální firmy a nemáte s tím žádné předchozí zkušenosti, rozhodně nepodceňte přípravu. Podívejte se na instruktážní videa na internetu a pečlivě si práci rozvrhněte, naplánujte a nikam nespěchejte. Podlaha na terase vám vydrží spoustu let, a proto byste si na měli dát skutečně záležet na tom, aby byla dokonalá. Jakých chyb byste se měli při pokládání podlahy na terase vyvarovat?

  • Ať už budete pokládat dřevěná prkna, dlaždice nebo přírodní kámen, vždy začínejte od domu směrem do zahrady. Tak si pojistíte, že všechny dlaždice i prkna budou perfektně navazovat na dům, nikde nebude mezera a nebudete muset dořezávat materiál.
  • Při volbě materiálu nepodceňte jeho vlastnosti. Dřevo a dlaždice, které nejsou určené na venkovní použití, se na terasu skutečně nehodí, protože se tím zkrátí doba jejich trvanlivosti.
  • Jakákoliv podlaha musí být pokládána na suchý a rovný povrch. Položení na beton, který ještě zcela nezaschl, může vést k zvlnění. Položení na nezarovnaný povrch znamená automaticky podlahu, která nebude rovná, ať už se budete snažit sebevíc.
  • Na terasu nevstupujte ihned po dokončení prací. Nechte ji čas na proschnutí a usazení.
  • Při pokládání dlaždic se vzorem myslete na to, jakým směrem je budete pokládat. Vzory na sebe musí navazovat bez toho aniž byste museli dlaždice řezat a zmenšovat. Pokud nemáte s instalací dlaždic předchozí zkušenosti, raději si vyberte takové, které můžete položit libovolně bez dodržování nějakého vzoru.

Dejte si s pokládkou podlahy na terase záležet a dodržujte postup. Při správné péči vám vydrží podlaha ve skvělém stavu skutečně spoustu let a vy si budete moci vychutnat ničím nerušené posezení.

Zdroj textu: www.colorker.com, en.houzy.ch

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : podlahaterasa

Komentáře k článku