close
kuchyň

Během života vás čeká hned několik rekonstrukcí kuchyně. Většinou během nich myslíte na trendy a moderní design. Jak si ale připravit kuchyň na stáří?

Proč myslet na rekonstrukci kuchyně před důchodem?

Nikdo z nás nemládne a není proto k zahození, začít o svém důchodu přemýšlet včas. Staráte-li se o své zdraví, věnujete pozornost tomu, co jíte a máte dostatek pohybu, není důvod, proč byste si nemohli užít klidné a pohodlné stáří. Myslete na něj s dostatečným předstihem. Tyto přípravu zahrnují kromě jiného i přípravu vaší kuchyně.

To, co je v současné době moderní a pohodlné, nemusí být praktické pro vaše budoucí já. Jak by měla vypadat kuchyň pro seniory? Následující tipy oceníte i v případě, že právě plánujete přestavbu bytu svých rodičů, kteří již dosáhli důchodového věku a vy jim chcete především zpříjemnit pohyb po místnosti a používání kuchyně zefektivnit na maximum.

Zapomeňte na vysoké police a skříně do stropu

Rádi si děláte zásoby na horší časy a vaše potraviny sahají až do nejvyšších polic skříně, takže si musíte vzít čas od času k ruce schůdky? Praktické kuchyně pro seniory se bez skříni sahajících až ke stropu obejdou. Proč? Představte si, že byste v devadesáti šplhali na schůdky a hledali si konzervu v nejvyšší polici. I pokud byste patřili k lidem, kteří si svůj elán a postřeh udrží do pozdního věku, šplhání po výškách není činnost, které byste se chtěli pravidelně věnovat.

Maximum věcí v úrovni očí a nad pasem

To samé platí o předklánění a ohýbání. Čím méně ho v kuchyni budete muset dělat, tím lépe. Vše se tak snažte umístit do úrovně očí a okolí pasu. Výborně vám k tomu poslouží hluboké šuplíky zabudované pod kuchyňskou linkou.

Efektivita je klíčem k úspěchu

Ruku v ruce s tím, jak si co nejvíce zpříjemnit pohyb po kuchyni, jde také efektivita. Cesta od lednice ke kuchyňské lince, poté ke sporáku a následně k jídelnímu stolu by měla být co nejkratší a bez jakýchkoliv překážek na cestě. Na podlahu kuchyně, která má být vhodná pro seniory, nepatří koberečky ani jiné předložky. Zbytečně se tím zvyšuje riziko zakopnutí a následného pádu.

Jak na výběr správné podlahy?

Kromě toho, aby se na kuchyňské podlaze nenacházely žádné předměty, které by bránily v cestě, je nutné vzít v úvahu také vhodný materiál podlahy. Cílem je najít takový, který nebude klouzat a bude se snadno udržovat. Zároveň ale nesmí být podlaha příliš tvrdá, protože v případě pádu rozhodně nestojíte o zlomeniny. V úvahu tak připadá lino, vinyl a laminát.

Dostatek světla

S každým přibývajícím rokem se přirozeně zhoršuje zrak. Proto není ostuda, když si vyměníte světla nad linkou třeba hned po padesátce. Dostatek světla je zkrátka pro přípravu pokrmů nezbytný. Dobré osvětlení by mělo být nejen nad kuchyňskou linkou, ale také nad jídelním stolem. Vypínače od hlavního osvětlení místnosti by měly být umístěny hned u vstupu do místnosti.

Myslete na své pohodlí

Určitě dobře víte, že stání u plotny může být někdy zdlouhavé. Stačí, když dorazíte domů po dlouhém dni z práce a ještě vás čeká příprava pokrmu. Jak tuto situaci smysluplně vyřešit? Pořiďte si ke kuchyňské lince stoličku. Ovšem vyberte si takovou, která bude bytelná a pevná. Nechcete přece riskovat pád. Zároveň myslete na její uskladnění. Neměla by vám totiž překážet při práci a v případě, že ji nebudete využívat, vás nesmí nijak omezovat v pohybu.

Mnohé vychytávky, které v důchodu ve své kuchyni oceníte, můžete do své kuchyně aplikovat již nyní. Dostatečné osvětlení kuchyňské linky, pohodlné posezení při vaření a měkkou a dobře udržitelnou podlahu totiž oceníte v každém věku.

Zdroj textu: www.johnfordgroup.co.uk, www.houzz.com

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : senior

Komentáře k článku