close
Chelsea chop

Květen se blíží ke konci a je načase provést jednu zásadní věc ve vaší zahradě. Víte, co je to Chelsea chop a jak na něj?

Co je to technika Chelsea chop a jak přišla ke svému názvu?

Chelsea chop je metoda prořezávání. Používá se zejména u víceletých rostlin a má řadu výhod. Jak přišla ke svému názvu a proč se provádí právě v květnu? Každoročně se v Londýně koná výstava květin nesoucí název Chelsea Flower Show, někdy též označovaná jako Great Spring Show. Jedná se o zahradní výstavu, kterou pořádá Royal Horticultural Society. Protože se výstava koná každoročně v květnu v areálu Royal Hospital Chelsea ve stejnojmenné čtvrti, byl od jejího názvu odvozen název techniky prořezávání, která by se měla ideálně provádět právě během pátého měsíce roku.

Účel a výhody Chelsea chop?

Proč byste měli techniku prořezávání zvanou Chelsea chop praktikovat ve své zahradě i vy? Přinese vám mnoho benefitů. Kterých?

 • S pomocí této techniky docílíte většího počtu květů u jednotlivých rostlin.
 • Růst rostliny budete mít pod kontrolou a budete si moci vytvarovat košatější a nižší trvalky.
 • Touto metodou oddálíte dobu květu, tudíž se budete moci radovat z rozkvetlé zahrádky celé léto.
 • Trvalkám, které mají tendence růst do výšky a mohou se vlivem povětrnostních vlivů lámat, prodloužíte životnost, protože je včas zkrátíte. Tím nedojde k jejich rychlému růstu do výšky a nebudete je muset během léta podpírat či svazovat k sobě, aby se nelámaly.

Kdy provádět Chelsea chop?

Jak jsem již naznačili, Chelsea chop je nejlepší provádět na konci května či počátkem června. Nejlepší je jeho provedení naplánovat skutečně společně s konáním Chelsea Flower Show. Tak na jarní prořezávání nikdy nezapomenete.

Jaké rostlinky byste měli zastřihnout?

Pro pozdní květnový řez jsou vhodné zejména trvalky. Konkrétně pak ty druhy, které rostou do výšky. Které to jsou?

 • Hvězdnice
 • třapatky
 • třapatkovky
 • vysoké floxy
 • vysoké rozrazily
 • topolovky

Jak provést Chelsea chop?

Klíčem k úspěchu je samozřejmě správné provedení řezu. Proto vám přinášíme i detailní návod na to, jak Chelsea chop správně provést.

 1. Než provedete řez, rostlinu si pečlivě prohlédněte a naplánujte si, které její části odstřihnete. Stonky byste měli zkracovat o třetinu, maximálně o polovinu, a řez vést vždy nad místem, kde rostou listy. Vaším cílem je, aby rostlina vytvořila bohaté květenství a byla hustší.
 2. Máte jasno v tom, které části rostliny musí pryč? Popadněte čisté zahradnické nůžky a pusťte se do toho.
 3. Jakmile budete mít hotovo, všechny zastřižené rostliny zalijte a pokud to dané rostliny vyžadují, také je rovnou přihnojte.

Tipy a triky

Nemáte-li s Chelsea chop žádné předchozí zkušenosti, nevadí. Zde vám přinášíme několik tipů a triků.

 • První zastřižení rostlin berte jako zkušební a buď si zapište, které rostliny jste zkrátili nebo si je vyfoťte před a po. Tím budete vědět, zda jim Chelsea chop prospěl či nikoliv. Zároveň se budete moci poučit z případných chyb a svou techniku příště vylepšíte.
 • Nebojte se Chelsea chop zkoušet na různých trvalkách a počkejte si na výsledky.
 • U některých trvalek, které rostou jako z vody, je nutné provést během léta další zastřižení.
 • Pokud máte přece jen obavy, Chelsea chop vyzkoušejte na trvalkách pouze v jedné části zahrady. Tak budete moci efektivitu této metody sledovat naživo. Budete-li s výsledkem spokojeni, můžete příští rok prostříhat všechny trvalky, které Chelsea chop vyžadují.

Radujte se z krásně rozkvetlé zahrady, která bude v létě pokrytá barevnými květy a jednotlivé trvalky budou vytvářet husté a hezky symetrické trsy.

Zdroj textu: www.rhs.org.uk, www.gardenersworld.com

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : Chelsea chop

Komentáře k článku