Okousané listy, úroda zničená, protože ji začal sklízet někdo jiný už před vámi, to vše je smutný pohled pro každého zahrádkáře. Na vaší zahrádce si pochutnávají slimáci.
Slimáci se objevují především po mírné zimě, když je vlhké jaro a léto. Právě vlhko stojí za přemnožením těchto nepřátel. Slimáci sežerou na co přijdou a zbavit se jich je pro mnohé zahradníky dost obtížné. Několik osvědčených způsobů ale přece jen existuje.
Slimáky vysbírejte
Jednou z možností, jak se zbavit slimáků, je mechanický sběr. Prostě jděte po zahradě krok po krůčku a seberte všechny, které najdete. Jejich zamilované schovky jsou vlhká místa, kompost, vysoká tráva, pod prkny, cihlami nebo kameny.
Nejlepší je sbírat slimáky večer, čím později, tím lépe.Slunce už nesvítí a vlhkost je větší. Stejně tak se dobře sbírají po dešti či ráno, když padne rosa. Důležité ale je odnést slimáky co nejdál od zahrady. Můžete je předhodit drůbeži, zlikvidovat je, nebo je odnést například do lesa nebo na břeh potoka či rybníka.
Slimákův nepřítel
Existují některé druhy rostlin, které slimákům rozhodně moc nevoní a proto se takovým místům vyhýbají. Je dobré mít na zahrádce vysázeno pár kytiček, jimiž slimáky vyloženě vypudíte za plot. Petržel, šalvěj, tymián i měsíček lékařský patří mezi rostlinky, které vám pomohou zajistit, že se slimáci do vaší zahrady nenastěhují. Zkušení zahradníci doporučují na cestičky mezi záhony rozsypat mletou kávu, ta slimáky také odpuzuje.
Všem zahrádkářům se vyplatí chov kachen zvaných Indický běžec. Pro ně jsou i nejodpudivější slimáci vítanou pochoutkou. Dalšími přirozenými nepřáteli slimáků jsou ježci a ještěrky.
Použití chemie
Samozřejmě, že další volbou jsou chemické prostředky; proti slimákům jich v obchodech najdete dost. Vždy, když používáte chemické zbraně (ať už na slimáky, či jiné škůdce), je ale dobré si pozorně přečíst složení a návod k použití. V dnešní době jsou na trhu také ekologické druhy, ty oceníte, když vám není jedno, co přijde do půdy na zahrádce.