Trápí vás zvyšující se pravidelné výdaje nejen za energie? Poradíme vám, jak doma snížit spotřebu a udržet účty pod kontrolou. Podíváme se na jednodušší i náročnější kroky, které lze učinit.
Podívejte se na osvětlení
Velká část výdajů za elektřinu připadá v domácnostech na osvětlení. Používáte staré lustry, které máte dokonce ještě osazeny klasickými žárovkami? Pořiďte si nový rustikální lustr, používejte úsporné žárovky, nebo vsaďte na LED osvětlení.
Kromě zdroje světla jako takového se snažte celkově snížit míru využívání umělého osvětlení. V předsíni může pomoci pohybový senzor, který světla rozsvítí vždy jen v případě, že skrz místnost někdo jde. V obývacím pokoji zase mohou stačit tlumenější světla, místnost nemusí zrovna zářit.
V kuchyni, resp. u jídelního stolu, může být řešením světlo umístěné přímo nad kuchyňskou linku či jídelní stůl. Díky tomu se dokonale ozáří plocha, u které světlo zrovna potřebujete, vystačí vám k tomu ale slabší zdroj, a tedy i méně energie.
Jednoduché triky, jak ušetřit za vytápění
Pokud jde o vytápění, můžete doma instalovat několik vylepšení, kterými zabráníte teplu v úniku z místnosti. O čem mluvíme? Na starší okna je například vhodné nalepit těsnění – zejména v případech, kdy těsnění zcela chybí, nebo je již staré a nedoléhá zcela dokonale.
Za topení zase můžete nalepit odrazné fólie, které vám mohou dostat teplo rychleji do místnosti místo toho, abyste vytápěli stěnu za topením.
Pokud jste ještě nepodlehli trendu prostorného interiéru bez příček, ale máte domácnost rozdělenou na několik menších místností, nezapomeňte zavírat interiérové dveře. Také ty by měly dokonale těsnit. Díky tomu můžete topit jen v místnostech, které skutečně obýváte – typicky v dětském a obývacím pokoji, smysl to může dávat i v koupelně. Naopak předsíň nebo ložnice mohou být chladnější.
Během topné sezóny se vyvarujte větrání tzv. na ventilačku. Místo toho na 5 nebo 10 minut zcela otevřete co nejvíce oken a dveří a vyměňte vzduch v celé domácnosti. Poté opět všechny otvory zavřete. Jde o nejefektivnější způsob větrání, který nejméně zvyšuje výdaje za teplo.
Vyměňte spotřebiče za úspornější
Ať už máte starou lednici, nebo pračku, z dlouhodobého hlediska dává smysl vyměnit dosluhující spotřebiče za nové. Podívejte se na spotřebu aktuálního spotřebiče a srovnejte ji s údaji spotřebiče nového. Propočítejte možnou úsporu s ohledem na současnou cenu elektřiny a vyhodnoťte, zda se výměna ekonomicky vyplatí.
Vanu může být vhodně vyměnit za sprchový kout – při sprchování spotřebujete mnohem méně vody ve srovnání s koupelí. Místo umývání nádobí ve dřezu zase raději vsaďte na myčku nádobí.
Zdroj obrázku: Mintr / Shutterstock.com