Pryskyřníky jsou nádherné rostliny, jež svým květem připomínají pivoňky, dlouhou dobu vydrží ve váze a dají se pěstovat také v zahradě. Čím vším jsou ještě proslulé a jak je správně pěstovat?
Základní informace o pryskyřníku
Pryskyřníky se řadí do čeledi pryskyřníkovitých a existuje jich okolo 500 druhů. Rostou po celém světě, kromě Antarktidy, a někdy ne ně lze narazit pod jejich latinským názvem Ranunculus. Původně pocházejí z horských oblasti jižní a střední Evropy. Pryskyřníky mohou být jednoleté i vytrvalé. Vzhled listů se může mezi jednotlivými odrůdami lišit. U některých druhů narazíte na chlupaté listy, u jiných na plazivé či přímé. Co Ranunculus, to unikátní stavba rostliny a květů. Nicméně všechny druhy mají jedno společné: nádherné květy. Právě díky nim mají tak širokou fanouškovskou základnu a mnoho lidí se těší na jejich sezónu, aby si je mohli vystavit doma do vázy.
Kdy a kam zasadit Ranunculus?
Nejvhodnější doba k vysazení pryskyřníků je od března do dubna. Nejlépe se jim bude dařit v písčité zemině, která je zároveń vzdušná. Při volbě stanoviště máte dvě možnosti:
- polostinné místo
- slunné místo.
Když zvolíte polostín, můžete ubrat na zálivce. Na slunném místě musíte pryskyřník pravidelné zalévat, ale pak se můžete těšit na barevnější květy. Nemáte k dispozici velkou zahradu? Nevadí. Rostlina dorůstá zpravidla do výšky 30 centimetrů, tudíž si ji můžete zasadit i do květináče nebo truhlíku a postavit si ji na balkon či na parapet.
Doba květu pryskyřníku
Zajímá vás, za jak dlouho po vysazení se můžete těšit na první květy? Doba květu se liší v závislosti na druhu. Některé vykvétají již v březnu, jiné naopak až v červnu. Než si tedy Ranunculus vysadíte do zahrady nebo květináče, zjistěte si, o jakou odrůdu se jedná a podle toho budete vědět, kdy můžete očekávat první květy. Dobrou zprávou je, že květy vydrží skutečně dlouho a mohou vám dělat společnost až po dobu 6 týdnů. To samé platí o řezaných pryskyřnících. Nevydrží sice šest týdnů, ale minimálně týden si udrží svou největší krásu. Při výběru řezaných pryskyřníků si zvolte takové, které ještě nejsou zcela vykvetlé.
Barevné varianty
Oblíbené jsou u zahrádkářů pryskyřníky díky tomu, že existují v mnoha barevných variantách a do každé zahrady je tak možné vybrat vhodnou barvu. Zaujme vás bílá, růžová, červená, oranžová či žlutá?
Mrazuvzdornost
Přestože některé pryskyřníky mohou zimu přečkat pod zemí, samozřejmě v případě, že jsou pokryté vrstvou hlíny a následně i kůrou. V chladnějších částech je jistější je před příchodem prvních mrazíků vykopat ze země a uložit například do sklepa, případně do jiné místnosti, kde se bude v zimě teplota pohybovat v rozmezí od 6 do 15 °C. S příchodem března opět nastává čas vrátit pryskyřníky zpátky do zahrady.
Zajímavosti a tipy
- Nemůžete se květů pryskyřníků nabažit a chtěli byste, aby vám dělali společnost i přes zimu? Jakmile budete mít rostliny v plném rozkvětu, můžete je dát jednoduše usušit jako růže. Pověste je na suché a tmavé místo květem dolů a vyčkejte, až zcela uschnou.
- Jakmile vám pryskyřník v záhonku odkvete, odstřihněte i stvol a počkejte, až rostlina nahodí další květy.
- Latinský název rostliny Ranunculus vznikl spojením slova žába a malý. Toto pojmenování je velmi trefné, protože některé druhy pryskyřníků rostou v mokřadech.
Pokud máte rádi veselé a pestré barvy, vysaďte si do svého záhonu pryskyřník. Dařit se mu bude i v květináči na balkoně a na venkovním parapetu. Nevyžaduje přílišnou péči, pouze stačí nezapomínat na pravidelnou zálivku a odmění se vám překrásnými květy, jenž vám budou dělat společnost až po dobu šesti týdnů.
Zdroj: www.wikipedia.cz, www.ceskestavby.cz, www.narcisy.cz
Zdroj foto: www.freepik.com