close
ložnice

Neobejde se váš domov bez přítomnosti pokojových rostlin? Snažíte se je umístit všude, kde máte ještě volné místo, ale nejste si jistí, jaké druhy se hodí do ložnice? S tím vám rádi poradíme.

Rostliny v ložnici mohou čistit vzduch a dodat místnosti příjemnou vůni

Myslíte si, že pokojové rostliny do ložnice nepatří? Tato domněnka je častá, ale nezakládá se na pravdě. I během spánku vám totiž mohou dělat společnost některé rostliny, které čistí vzduch a nebo příjemně voní, ale zároveň vám spánek nijak nenaruší. Které to jsou?

Levandule

Mezi oblíbené rostliny, kterými si lidé často zdobí právě ložnice, patří levandule. Pěstujete si ji na zahrádce? Přeneste si ji na zimu v květináči do ložnice a užívejte si její jemnou vůni. Levanduli se bude dařit tehdy, kdy bude na slunném stanovišti. Uvidíte, že levandulové aroma vás příjemně doprovodí do říše snů.

Rýmovník

Trápí vás často rýma či alergie? Účinnou rostlinou je praktický rýmovník. Daří se mu na okenním parapetu na východní či západní straně. Kdykoliv vás postihne rýma, alergie, vyrážka či třeba ekzém, sáhněte po rýmovníku. Dá se z něj připravit čaj, sirup i mast. Díky vonným silicím, které v sobě obsahuje, vám dopřeje klidný a ničím nerušený spánek, protože spolehlivě zažene komáry a další otravný hmyz.

Tchýnin jazyk

Po společnosti tchyně v ložnici touží málokdo, ale tchýnin jazyk je rozhodně vítaným společníkem. Získá si vás již svým vzhledem a přidanou hodnotu je jeho skvělá vlastnost, která spočívá v tom, že čistí vzduch.

Rozmarýn

Další bylinkou, kterou by v seznamu rostlin vhodných do ložnice čekal asi málokdo, je rozmarýn. Využití najde v kuchyni při přípravě masa a dalších pokrmů. Nejlépe se mu bude dařit na slunném stanovišti, například vedle levandule. Jeho přínos v ložnici spočívá v tom, že vám může zlepšit náladu. Nevěříte? Schválně si každé ráno po probuzení přičichněte k rozmarýnu a uvidíte, že vám bude hned o něco lépe. Toto alespoň tvrdí řada terapeutů.

V případě, že by vám rozmarýn se zlepšováním nálady nepomáhal, můžete se aspoň radovat z jeho vzhledu a příjemné vůně, která se ponese celou ložnicí. Aby se vám nevětvil do všech stran, potřebuje pravidelně zastřihnout a otáčet.

Břečťan

Chcete si do ložnice zavěsit rostlinu, která se potáhne z květináče a poroste vám před očima? Pořiďte si břečťan. Nádherně vypadá, má rád slunné stanoviště a čistí vzduch. I drobná rostlina vám dokáže pomoci v boji proti kouři, plísním a prachu. Květináč s břečťanem si můžete položit na okenní parapet, zavěsit vedle okna nebo třeba i položit na noční stolek, pokud na něj během dne dopadá sluneční světlo. Abyste se z jeho přítomnosti mohli radovat co nejdéle, nepřehánějte to s jeho zaléváním.

Palma

Máte prostornou ložnici, do které se vejde i prostorově náročnější rostlina? Volné místo vám snadno zaplní palma areková. Když bude mít dostatek místa v květináči i okolo sebe, může dorůst až do výšky dvou metrů. Ohromným benefitem je to, že čistí vzduch. Aby vám rostla jako z vody, dopřávejte ji pravidelnou zálivku a roste její listy rozprašovačem.

Sarracenie

Máte během spánku nejraději naprostý klid a v létě vám nedá spát otravný hmyz? Položte si na ložnicové okenní parapety sarracenie. Tyto masožravé rostliny, jež milují přímé sluneční světlo a vysokou vzdušnou vlhkost, vás dotěrného hmyzu spolehlivě zbaví. Aby mohly dobře odvádět svou práci, dopřávejte jim zálivku dešťovou vodou a nenechte je ofouknout. Na průvan jsou totiž velmi náchylné a mohly by dokonce uhynout.

Kterými pokojovkami si ozdobíte okenní parapety v ložnici? Bude vám během spánku dělat společnost levandule, rýmovník, tchýnin jazyk či snad masožravá rostlina? Rostliny, které čistí vzduch a zbaví vás dotěrného hmyzu, do ložnice rozhodně patří.

Zdroj textu: www.goodhousekeeping.com, www.countryliving.com

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : ložnicepokojovky

Komentáře k článku