close
sprchová hlavice

Sprchovou hlavici používáme každý den, ale málokdo z nás ji pravidelně čistí. Přitom právě tato část sprchy bývá plná bakterií. Jak ji efektivně vyčistit?

Kdy vyčistit sprchovou hlavici?

Když vám klesne proud vody, všimnete si viditelných nečistot na sprchové hlavici a uvědomíte si, že jste ji dlouho nečistili, nastala ideální doba na její očistu. Proces jejího čištění není nijak složitý a výsledkem bude příjemná relaxační sprcha pod silným proudem čisté vody.

Proč se sprchová hlavice ucpává

Voda v sobě obsahuje minerály, které se hromadí ve sprchové hlavici a mohou dokonce zablokovat otvory, kterými z ní voda vytéká. Situace je o to horší v oblastech, kde je tvrdá voda. Čištění sprchové hlavice je tak nutné provádět v závislosti na tom, jakou máte vodu a jak moc se vám hlavice zanáší. Naštěstí se nejedná o nijak náročnou práci a zvládnete ji během několika minut.

Co budete k očistě sprchové hlavice potřebovat

Než se pustíte do práce, ujistěte se, že máte následující věci:

  • bílý ocet
  • plastovou tašku/sáček
  • gumičku
  • zubní kartáček
  • párátko
  • jedlou sodu
  • měkký hadr

Účinná očistná lázeň

Začněte tím, že si připravíte očistnou lázeň pro vaši sprchovou hlavici, kterou nalijete do připraveného igelitového sáčku nebo tašky. Pro lepší představu nejprve vložte sprchovou hlavici do igelitky a ujistěte se, že máte vhodnou velikost. Následně do sáčku nalijte dostatek bílého octa, aby byla celá hlavice ponořená. Pro důkladnou očistu ještě přidejte pár lžiček jedlé sody. Jakmile dojde ke kontaktu octu a jedlé sody, objeví se reakce ve formě pěny. Je proto dobré si na práci raději nasadit ochranné brýle. V tomto nálevu hlavici ponechte klidně i po dobu několika hodin. Aby sáček z hlavice nespadl, zajistěte ho připravenou gumičkou.

Péče o chromovanou, mosaznou a zlatou sprchovou hlavici

Pro některé materiály není očistná lázeň skládající se z bílého octu a sody vhodná. Mohlo by totiž dojít k jejímu poškození. V případě, že se pro očistnou lázeň rozhodnete, nepřidávejte do ní jedlou sodu a hadici nechte máchat maximálně 30 minut. Poté ji okamžitě omyjte teplou vodou.

Vyčistěte odpad a omyjte sprchovou hlavici

Jakmile uplyne doba působení, opatrně sundejte sáček z hlavice a jeho obsah vylijte do odpadu. Ocet v kombinace s jedlou sodou se používá také k čištění zaneseného odpadu a zbaví vás nepříjemných usazenin i zápachu. Hlavici následně důkladně omyjte pod proudem tekoucí vody a následně pusťte sprchu a nechte chvilku z hlavice téct horkou vodou. Tak se odplaví zbytky octu i jedlé sody.

Jemná práce

Nyní nastává doba na jemnou práci. Připravte si k ruce párátko a zubní kartáček a pusťte se do čištění jednotlivých trysek a jejich okolí. Během tohoto procesu pouštějte teplou vodou a kontrolujte, zda dochází k zlepšování proudu vody.

Vyleštěte sprchovou hlavici

Posledním krokem při čištění hlavice je její vyleštění. K tomu vám skvěle poslouží měkký hadřík a případně i nějaký přípravek určený speciálně na vodovodní baterie.

TIP: Roztok octa a vody můžete využívat k pravidelné údržbě celého sprchového koutu. Dokáže odstranit vodní kámen a jiné nečistoty z obkladů i skla. Ocet by měl být ohřátý (nikoliv vroucí). Směs nalijte do rozprašovače, aplikujte na povrch a nechte působit přibližně 15 minut. Kyselina účinně odstraní zaschlé kapky mýdla, vodní kámen i plíseň. Následně sprchový kout důkladně opláchněte horkou vodou a otřete do sucha. Pokud vám vadí vůně octa, můžete ho opět nahradit citronovou šťávou.

Nezanedbávejte pravidelné mytí sprchové hlavice. Bakterie a usazeniny, které se v ní nacházejí, totiž přicházejí do kontaktu s vaší pokožkou. Její pravidelné čištění je proto zejména ve vašem vlastním zájmu.

Jak často čistit sprchovou hlavici

Jak jsme již naznačili v úvodi, frekvence čištění sprchové hlavice závisí na více proměnných. Velkou roli hraje oblast, ve které žijete a kvalita vody, kterou máte. Nicméně tuto důkladnou očistu sprchové hlavice byste měli opakovat alespoň jednou za dva až tři měsíce.

Tipy a triky pro efektivní čištění sprchové hlavice

  • Máte na čištění sprchové hlavice málo času? Místo bílého octa a jedlé sody můžete použít domácí citronovou pastu. Tu si vyrobíte z citronové šťávy smíchané s jedlou sodou nebo solí. Tuto směsí pomocí kartáčku opatrně nanášejte na trysky a krouživými pohyby čištěte trysky a jejich okolí. Během procesu střídavě zapínejte a vypínejte teplou vodu, abyste zjistili, jak se vám s čištěním daří.
  • Je-li vaše sprchová hlavice příliš zanesená a jde lehce vyšroubovat, jednoduše ji sundejte a do octové lázně se sodou ji ponořte celou. Na závěr ji nezapomeňte důkladně propláchnout i uvnitř.
  • Při čištění sprchové hlavice nikdy nepoužívejte bělidlo. Hlavici by sice dokonale vyčistilo a zbavilo všech bakterií, ale riskovali byste její nevratné poškození.

Jak udržet hlavici déle čistou

Abyste se nemuseli čištění sprchové hlavice věnovat každý měsíc, zvažte pořízení filtru na vodu a také jednou týdně omyjte hlavici roztokem octu a vody, případně nějakým speciálním přípravkem ve spreji určeným na vodovodní baterie.

Nezanedbávejte pravidelné mytí sprchové hlavice. Bakterie a usazeniny, které se v ní nacházejí, totiž přicházejí do kontaktu s vaší pokožkou. Její pravidelné čištění je proto zejména ve vašem vlastním zájmu.

Zdroj textu: www.realsimple.com, www.bhg.com

Zdroj foto: freepik.com, Svět-koupelny.cz

Tags : sprchová hlavice

Komentáře k článku