close
drtič

Drtič odpadků není v Česku tak rozšířený, jako například v amerických domácnostech. Pokud ovšem patříte k lidem, kteří ho vlastní, mějte na paměti, že následující věci do něj rozhodně nepatří.

Výhody drtiče odpadků

Majitelé drtiče odpadků se odpadu z kuchyně zbavují mnohem efektivněji a také chodí méně často s košem. Drtič odpadu jim zkrátka šetří čas i peníze. Zároveň se okolo jejich popelnic shromažďuje méně hlodavců a také se do okolí nešíří nepříjemný zápach. Vlastnictví tohoto šikovného pomocníka má zkrátka mnoho výhod. Průměrně zpracuje polovinu odpadů, které běžná domácnost vyprodukuje. Na jaké věci si dát ale pozor a raději je zlikvidovat jiným způsobem?

Tuky a oleje

Do dřezu ani do drtiče odpadků byste nikdy neměli vylévat oleje ani tuky. To samé platí o toaletě. Snadno může dojít k jejich ztuhnutí a vás by čekala nákladná výměna potrubí. Naštěstí jsou stále častěji k vidění speciální popelnice na tuky a oleje z domácností, do kterých je snadno vylijete.

Ovesné vločky

Zbyla vám ovesná kaše od snídaně a chcete její zbytky zlikvidovat v drtiči odpadků? Nejspíš vás to překvapí, ale ovesné vločky do něj rozhodně nepatří. V suchém stavu jsou ovesné vločky sice neškodné, ale jakmile navlhnou, zvětší svůj objem a pokud následně ztvrdnou, ucpou vám potrubí. Proto cokoliv s obsahem ovesných vloček vždy vyhazujte raději rovnou do koše.

Těstoviny, rýže a pečivo

To samé platí o těstovinách, rýži a pečivu. Také tyto potraviny totiž při kontaktu s vodou zvětšují svůj objem a snadno vám mohou ucpat potrubí.

Skořápky od vajíček

Poměrně běžnou věcí, kterou spousta lidí vyhazuje do drtiče odpadků, jsou skořápky do vajíček. V drtiči se rozmělní nadrobno a nezanechají po sobě žádný nepořádek v koši. Je to ale skutečně tak? Skořápky od vajíček bohužel nejsou tak neškodné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Navzdory tomu, že se v drtiči rozmělní, instalatéři varují, že opět mohou přispívat k ucpávání potrubí. Stačí, když se nalepí na stěnu trubky a máte zaděláno na problém. Skořápky proto raději vyhazujte přímo do koše nebo přidávejte na kompost.

Vláknitá zelenina

Připravili jste si zázvorový čaj a chystáte se jeho zbytek i s kousky zázvoru vylít přímo do drtiče? Opět buďte obezřetní a své rozhodnutí raději přehodnoťte. Zázvor a další vláknitá zelenina, například celer, kukuřice nebo chřest, mohou nože drtiče snadno omotat a přidělat vám starosti. Kromě ucpání trubek může vláknitá zelenina vést také k poškození samotného drtiče odpadků. Opět si dejte práci s tím, že zbytky zeleniny odnesete raději na kompost, případně vyhodíte do koše.

Kosti

Připravili jste si slavnostní nedělní oběd a společně s celou rodinou si pochutnali na pečeném kuřeti a přijde vám zcela automatické, že se kostí zbavíte v drtiči? Také v tomto případě instalatéři varují před jejich vhozením do drtiče. I malé kosti mohou poškodit nože a dokonce i motor. Neriskujte poškození svého spolehlivého a praktického pomocníka a kostí se zbavte starým ověřeným způsobem – vyhoďte je do koše.

Slupky od brambor

Ať už jste si připravovali bramboráky, bramborovou kaši nebo jen vařené brambory, určitě vám zbylo mnoho slupek od brambor. Co s nimi? Nabízí se samozřejmě zcela zřejmá možnost: vhodit je do drtiče. Od tohoto rozhodnutí by vás ale mělo odradit to, že bramborové slupky obsahují hodně škrobu. Jak jistě víte, škrob snadno vytváří hustou pastu, která je navíc lepkavá a ráda se usazuje na stěnách trubek.

Pecky

Zásobili jste se čerstvými meruňkami, broskvemi a dalším ovocem, po kterém vám zůstane pouze pecka? Meruňkové, broskvové, třešňové ani avokádové pecky si s drtičem odpadků příliš nerozumějí. Jsou totiž poměrně tvrdé a odolné. Když se vám v drtiči zaseknou, mohou ho dokonce poškodit. Ochraňte svůj kuchyňský drtič před poškozením a pecky nekompromisně vyhazujte rovnou do odpadkového koše.

Kávová sedlina

Nedáte dopustit na svého milovaného turka a po jeho konzumaci vyléváte kávovou sedlinu přímo do dřezu? Ačkoliv voňavá kávová sedlina vypadá neškodně, opak je pravdou. Tyto drobné částečky kávy se totiž nikdy nerozpustí. Místo toho se shlukují v odpadních trubkách a při kontaktu s vodou vytvářejí pěnu, které může opět vést k ucpání trubek. Místo toho, abyste lógr vylévali přímo do dřezu, projděte se s ním raději na zahradu a vyhoďte ho na kompost. Případně si ho dávejte stranou a využívejte jako hnojivo pro své pokojové rostliny.

Slupky od cibule

Zdá se vám, že slupky od cibule nemohou způsobit žádnou katastrofu? Jsou sice tenké a téměř průhledné, ale nože v drtiči dokážou důmyslně omotat a vy si tím zaděláte na problém.

Věci, které nesouvisí s potravinami

Závěrem musíme zmínit také to, že drtič odpadků v kuchyni je určen pouze pro likvidaci věcí, které jsou přírodního původu. Nepatří do něj nic, co není k jídlu. Někteří lidé totiž do svých drtičů odpadků vyhazují také plastové obaly, ruličky od toaletního papíru a papírových kuchyňských utěrek. Zkrátka věci, pro které není drtič určen. Takové domácnosti jsou tak pro instalatéry hotovou noční můrou a nestačí se často divit, co vše se dá v drtiči odpadků najít. Předměty, které nejsou přírodního původu a nezůstaly vám po přípravě pokrmu, do drtiče nikdy nevyhazujte. Místo toho je recyklujte. Barevné popelnice na sklo, papír a plasty je možné najít téměř na každém kroku.

Starejte se o svůj drtič odpadků a přemýšlejte nad tím, co vše do něj vyhazujete. Jen při správné péči vám bez poruchy vydrží fungovat několik let.

Zdroj textu: www.familyhandyman.com, www.realsimple.com

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : drtič

Komentáře k článku