close

Jak uklidit efektivně lednici a jak správně skladovat potraviny?

lednice

V době před Vánoci a na jaře se lidé zpravidla věnují generálnímu úklidu. Zbavují se věcí, které nepotřebují a dělají si pořádek ve svém domově. Pokud je to i váš případ, nezapomeňte si při dalším větším úklidu udělat pořádek v lednici. Nejenom návod na snadný a rychlý úklid, ale také tipy na to, jak v ní správně skladovat jednotlivé potraviny, naleznete na následujících řádcích.

Co budete k úklidu lednice potřebovat

Než se do úklidu lednice pustíte, ujistěte se o tom, že se v ní nenacházejí potraviny, které podléhají rychlé zkáze. Mnohem lepší je úklid provést před velkým rodinným nákupem. Začněte tím, že lednici vypojíte ze zásuvky a veškeré potraviny z ní vyndáte do nejchladnější místnosti v bytě. V zimě můžete využít také balkon a samozřejmě lze sáhnout i po chladícím boxu či tašce.

Následně si připravte:

  • saponát na mytí nádobí
  • kbelík
  • novou houbičku
  • prachovku

Vzhůru do úklidu lednice

Jakmile bude lednice prázdná a vše potřebné k jejímu úklidu připravené, vrhněte se do toho. Nejprve si k ruce vezměte prachovku a mřížku, jež se nachází vzadu na lednici, s její pomocí zbavte prachu. Poté se vrhněte na mytí samotného vnitřku. Všechny police, zásuvky a šuplíky vyjměte a ponořte je do dřezu, případně do vany. Dřez či vanu napusťte teplou vodou a přidejte do ni saponát. Mezitím si k ruce vezměte kbelík s teplou vodou a několika kapkami saponátu. Namočte do něj houbičku a celou lednici s ní pečlivě omyjte.

Jak provonět celou lednici?

Jakmile budete mít lednici omytou, nechte ji oschnout a dosucha otřete také všechny police, zásuvky a šuplíky a následně je vraťte zpět na místo. Aby vám lednice vydržela dlouho vonět, vložte do ní speciální vůni do lednice. Nechcete-li se vám spoléhat na tento přípravek, využijte babských rad, které spočívají v tom, že půlku citronu posypete jedlou sodou a vložíte ji do lednice.

Kam patří ovoce a zelenina?

Do nejnižších pater lednice patří ovoce a zelenina. Moderní typy chladniček jsou k tomu přímo uzpůsobené a v nejnižším patře se nacházejí praktické šuplíky, ve kterých lze ovoce a zeleninu skladovat pohodlně a mít je vždy po ruce.

Kam s masem a rybami?

Ihned nad ovoce a zeleninu patří maso a ryby. Aby ovšem tyto potraviny nepřišly do styku s ostatními, je dobré je uchovávat v plastových a skleněných boxech, případně alespoň v igelitových sáčcích. Ihned nad maso patří masné výrobky, konkrétně tedy salámy, šunky i uzeniny.

Jogurty, sýry a další mléčné výrobky si zaslouží vlastní polici

O patro výš vytvořte místo, kde budete skladovat všechny mléčné výrobky. Jogurty, mléčné nápoje, sýry, tvarohy a další mléčné výrobky je vhodné uchovávat v prostřední části chladničky zejména proto, že zde panuje stálá teplota. Jste-li navyklí odkládat je do dveří, zkuste se tento zvyk odnaučit.

Kam uložit nesnědené zbytky a hotová jídla?

Vaříte-li ve větším množstvím, aby vám zbylo jídlo i na další dny, jistě si často pokládáte otázku, kam toto jídlo uložit. Právě k tomu jsou určeny ty nejvyšší poličky ve vaší lednici. Výhodou takového skladování je také to, že hotové pokrmy nepřijdou do styku se syrovým masem a rybami.

Pár tipů závěrem

Abyste měli lepší přehled o tom, které potraviny mají jakou lhůtu, vždy rovnejte dopředu ty, které mají nejkratší trvanlivost. Vajíčka neskladujte ve dveřích, ale v horních policích lednice a ideálně v nějakých plastových držácích. Ty papírové, ve kterých si je přinesete domů z obchodu, jsou totiž obaleny mikroorganismy a do lednice v žádném případě nepatří.

Provádějte pravidelnou revizi surovin v chladničce a zaveďte si v ní praktický systém, který budete pečlivě dodržovat. Nebudete vyhazovat prošlé potraviny a díky tomu, že bude mít v lednici každá potravina své jasně dané místo, nebudete ji zdlouhavě hledat.

TIP: Nezapomínejte také pravidelně vyměňovat filtr v lednici.

Zdroj foto: www.freepik.com

Zdroj textu: www.goodhousekeeping.com

Tags : lednice

Komentáře k článku