Zařizujete si právě byt nebo si vaše kuchyň či jídelna zaslouží nové vybavení? V obou případech budete potřebovat jeden důležitý a nepostradatelný kus nábytku – jídelní stůl. Poradíme vám s jeho výběrem a zmíníme hned několik věcí, na které byste při jeho výběru rozhodně neměli zapomenout.
Jak velký stůl budete potřebovat?
Než se pustíte do výběru tvaru a materiálu jídelního stolu, ujistěte se o tom, že víte, v jaké kategorii vybírat. Důležitým parametrem, bez kterého se při výběru rozhodně neobejdete, je rozměr. Vycházejte z pravidla, že jedna stolující osoba potřebuje prostor o rozměrech 60 x 40 cm. První rozměr značí šířku, druhý hloubku. Analogicky je tak skvělou volbou do domácnosti o dvou lidech stůl o rozměrech 120 x 80 cm.
Tvar jídelního stolu přizpůsobte jeho umístění
Máte jasno v rozměrech? Zaměřte se na další parametr, kterým je tvar. Při výběru tvaru jídelního stolu vycházejte z toho, kam jej hodláte umístit. Máte prostornou kuchyň či jídelnu a chcete, aby se hlavním středobodem stal právě stůl? Sáhněte po kulatém, případně oválném tvaru. Oblé stoly totiž vyžadují hodně prostoru okolo sebe, aby pořádně vynikly.
Do garsonek, kde se každý centimetr plochy musí využít na maximum, je nejlepší sáhnout po sklápěcí variantě, skládacím stole nebo čtvercovém jídelním stolku, jenž se snadno přisune ke zdi a nezabere moc místa. Stálicí na trhu stále zůstávají obdélníkové jídelní stoly, k nimž může zasednou pohodlně více osob a jeho plocha se dá využít naplno.
Rozkládací nebo pevný?
Obýváte domácnost pouze s partnerem, ale často u sebe hostíte rodinu a přátele a společně zasedáte k jednomu stolu? Nejlepší variantou je rozkládací jídelní stůl, jenž v případě potřeby jednoduše zvětšíte a po odchodu návštěvy ho opět vrátíte do původního stavu. Pevný stůl si vyberte v případě, že ke stolu zasedáte pouze v neměnném počtu a na obědy a večeře chodíte do restaurací či k známým a rozkládací funkci skutečně nevyužijete.
Materiál jídelního stolu
Máte jasno v rozměrech a tvaru desky? V tom případě přejděte k výběru materiálu. Každý z nich má své výhody a nevýhody.
- Laminované stoly jsou odolné vůči mechanickému poškození, snadno se udržují, ale nejsou odolné vůči vlhkosti.
- Jídelní stoly vyrobené z masivu jsou stabilní a rovněž se dobře udržují, ale mohou se na nich tvořit rýhy a jsou těžké.
- Líbí se vám jídelní stoly vyrobené z masivu, ale váš rozpočet touží po levnější variantě? Sáhněte po napodobenině masivu zvané MDF.
- Skleněné stoly nádherně vyniknou v designových domácnostech, pomohou vám opticky zvětšit místnost, ale chladí a jsou poměrně náročné na údržbu.
- Jídelní stoly z mramoru jsou synonymem luxusu a odolnosti. K jejich nákupu potřebujete poměrně velký rozpočet a k následné údržbě používání pouze speciálních přípravků.
- Plastové jídelní stoly jsou lehké, snadno omyvatelné a dají se využít i na zahradě. Nehodí se ale do všech interiérů.
Co si promyslet před nákupem jídelního stolu
Parametry, jenž musíte před výběrem zvážit, jsme vám již prozradili. Na co dalšího byste ale při výběru nového jídelního stolu rozhodně neměli zapomínat?
- Do domácností s malými dětmi se nehodí skleněné ani masivní stoly, které mohou snadno přijít k újmě. Než děti dorostou, je vhodné spokojit se s levným jídelním stolem a v budoucnu ho vyměnit za váš vysněný.
- Aby se vám u jídelního stolu pohodlně stolovalo, nezapomeňte sladit velikost židlí a stolu.
- Pozor si dejte také na ostré hrany. Senioři a děti budou více v bezpečí s kulatým či oválným stolem.
Rozmysleli jste si všechny parametry a máte jasnou představu o tom, jak by měl váš jídelní stůl vypadat? V tom případě vám již nic nebrání v nákupu.
Zdroj foto: www.freepik.com
Zdroj text: www.boconcept.com, www.danetti.com