close
obrázek_2023-03-14_115058780

O židli se v jedné z českých písní zpívá, že kdo ji má, ten bydlí. Jejím tradičním společníkem je stůl. Ten hraje v domácnosti také důležitou úlohu. Vybrat ten nejvhodnější nemusí být právě jednoduché. Je totiž nutné dodržet určitá pravidla, která se týkají stylu, vzhledu i jeho použití.

Stůl do obývacího pokoje

Pokud není prostor obývacího pokoje brán současně i jako jídelna, pak si většinou vystačíte s menším, konferenčním stolkem. Ten stojí u sedací soupravy a slouží k odložení televizního ovladače, hrnku s čajem nebo kávou, misky s občerstvením, knihy nebo časopisu.

Konferenční stolky se vyrábějí v odlišných stylech i v kombinaci různých materiálů – masivu, kovu, skla, laminované dřevotřísky. U tohoto typu stolku určitě oceníte dostatek úložného prostoru, což většinou znamená prostornou vrchní desku, případně přidané další police nebo šuplíky. Ideální délka stolu je 100 centimetrů. Zde ale záleží i na tom, kolik místa máte k dispozici. Někdy si musíte vystačit s menší velikostí.

Zajímavě vypadá konferenční stůl ve skandinávském stylu, který se vyznačuje jednoduchým vzhledem, většinou ve světlých barvách – bílé nebo v provedení přírodního dřeva, jako smrk či borovice. Na něm krásně vyniknou letokruhy.

Masiv se používá i designových stolů

Někdy zatoužíte po exkluzivním kousku, který se stanem v obývacím pokoji výrazným prvkem. Takovým může být konferenční stolek z teaku, doplněný průhlednou pryskyřicí. Jedná se obvykle o nábytek, který nepostrádá originalitu. Hodí se do rustikálně i moderně zařízeného bytu.

Luxusně vyzní kombinace skleněné desky a dřevěné konstrukce konferenčního stolku. Ten krásně doplní minimalistický styl. Máte-li ale doma malé děti, tak na tento typ raději zapomeňte. Sklo by bylo stále upatlané od dětských ruček. Kromě toho může být skleněná deska nebezpečná při hře divočejších dětí. Není to totiž nerozbitný materiál.

Jídelní stůl

Jídelna je místem, ve kterém si užíváte dobrá jídla a relaxujete u něho ve společnosti svých blízkých nebo přátel. Jistě, někdo sní svou porci ve spěchu a utíká pracovat, ale bavme se o jídelně jako prostoru, kde se chcete cítit hlavně příjemně. Tento pocit vám pomůže vytvořit i vhodně zvolený jídelní stůl.

Měl by být dostatečně velký, aby se k němu pohodlně vešli všichni členové domácnosti. Pro čtyřčlennou rodinu to znamená minimálně 120 centimetrů na délku a 80 centimetrů na šířku. Když často hostíte větší společnost, co takhle si koupit jídelní stůl rozkládací? Je to praktické řešení.

Jídelní stůl nemusí vždy stát jen v prostoru, můžete ho i přirazit ke zdi, čímž ušetříte trochu místa v místnosti.

Pracovní stoly do domácí kanceláře

Pracujete v režimu home office? Pak pravděpodobně máte doma kancelářský stůl s dostatečně velkou pracovní plochou. V současné době není problém koupit na výšku polohovací stůl, který si můžete nechat přizpůsobit svým vlastním potřebám. Vůbec není problém u něho i stát, když ho dáte do nejvyšší polohy. Pro někoho to může znamenat pohodlněji pracovat.

Stůl do dětského pokoje

Dětský pokoj je rájem těch nejmladších v domácnosti. Zde si hrají, ale také učí. Proto i oni potřebují mít prostor na psaní a kreslení či jiné kreativní tvoření. Pracovní stůl pro děti většinou stylem přizpůsobíte nábytku. A protože úložného prostoru není nikdy dost, vyplatí se koupit dětský pracovní stůl se zásuvkami. U dětského nábytku je zapotřebí si pohlídat jeho bezpečnost i zdravotní nezávadnost použitých materiálů.

Příruční a servírovací stolky

Kromě výše uvedených stolků mají v domácnostech své místo i servírovací nebo příruční stolky menších rozměrů. Hodí se třeba do čtecího koutku na uložení rozečtené knihy. Servírovací stolky bývají opatřené kolečky pro snadnější manipulaci.

U kterého typu stolu sedáváte nejraději?

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : jídelnakonferenční stolekodkládací stůlstůl

Komentáře k článku