Jestli stavíte dům nebo rekonstruujete byt, nejspíš se vám hlavou honí i otázka, jakou podlahu do které místnosti položit. Jak vybrat tu správnou podlahu do kuchyně, obývacího či dětského pokoje?
Nejdůležitější kritéria výběru jistě jsou materiál a barva. Zatímco u barvy je to přece jen snadnější, materiál musíme vybírat podle dalších parametrů, jako je tepelný komfort a údržba. Každý materiál má svá specifika a do některých místností se hodí víc nebo se naopak vůbec nehodí.
Dlažba
Kamenná i keramická dlažba je nejodolnější variantou pochozí vrstvy vůbec. Díky svému koeficientu tepelné roztažnosti a tepelné vodivosti se hodí pro podlahové topení. Kombinace dlažby a podlahového vytápění je ve srovnání s jinými podlahovinami nejúčinnější. Proto nás dlažba v létě chladí a v zimě hřeje. Navíc vypadá hezky, snadno se udržuje (lesklá dlažba se musí častěji setřít), je hygienická a opravdu univerzální. Hodí se vlastně do všech místností, nejčastěji ji ale pokládáme do kuchyně, do koupelny a do předsíně. Jestli neplánujete podlahové topení, bude studená.
Dřevo
Dřevěná podlaha je nepřekonatelná klasika, ať už se jedná o parkety, prkna nebo lamelovou plovoučku. Je pocitově teplá, i když v ní nebude podlahové topení, působí útulně, voní, je prostě “živá”. Pokud jde o údržbu, je přece jen trochu náročnější. Poškození se ale dá opravit a životnost správným ošetřením prodloužit.
Laminát
Laminátová plovoucí podlaha je levnější varianta té dřevěné a na pohled se jí i podobá. Povrchová vrstva je slabší, díky tomu je vhodná pro podlahové topení, čímž se setře velký deficit, je totiž chladnější než dřevo. Chůze po ní je hlučnější, protože laminátové lamely jsou tvrdší než dřevěné.
Lino nebo PVC
Přestože se jedná o dva různé materiály, řada lidí je shrnuje do skupiny “lino”. Rozdíl je v tom, že linoleum je přírodní materiál, zatímco běžně pokládané PVC je umělé. Jinak jsou jejich užitné i estetické vlastnosti celkem podobné. Snadno se udržují, tlumí hluk, jsou měkké a teplé. Z hlediska ekologie je pochopitelně lepší linoleum, je vhodné i pro alergiky. Počítejte u něj ale s důkladnější údržbou, povrch linolea je totiž porézní a bez pravidelného ošetřování pastou či voskem se do povrchu zašlapávají nečistoty, takže povrch šedne.