close

Japonské zahrady jsou plné harmonie, charakterizuje je jednoduchost, symbolika a smysluplná kombinace přírodních prvků. V evropských podmínkách by se spíš dalo hovořit o zahradě s japonským aranžmá, kdy je z estetického hlediska výsledkem čistá a vyvážená zahrada, inspirovaná východní filozofií. Díky své atmosféře, která až inspiruje k meditacím, se japonské zahrady i u nás těší velké oblibě.

Zjednodušeně řečeno, koncept japonské zahrady vychází z toho, že nic v ní není nahodilé, všechno, co se v ní nachází, každý prvek, má svůj smysl a své místo. To samé platí i o výběru rostlin. Abychom zachovali autenticitu, je třeba volit pečlivě.

Typické dřeviny do japonských zahrad

V zahradách podle japonské filozofie se vyskytují jehličnany, listnaté stromky i keře především dekorativní, a to tvarem koruny či barvou listů. Často se v japonských zahradách setkáte s bonsajemi či miniaturními varietami dřevin, protože snahou těchto zahrad obecně je reprodukce krajiny – aspoň miniaturizovaný pohled na řeky, vodopády, hory a podobně.

Dřeviny vhodné do japonských zahrad jsou především borovice, javory, sakury, jinany, potom jsou to bambusy a kvetoucí keře, například magnólie, rododendrony, pivoňky, či mochna křovitá s drobnými žlutými kvítky.

Bonsaje

Právě miniaturky běžných stromů mají v japonské zahradě své místo. Vypěstovat si bonsaj podle své představy je mravenčí práce, pokud je ale chcete koupit, připravte sem, že nejsou levné. Pro tvorbu bonsaje se hodí nejlépe tyto dřeviny: borovice, cypřišky, zeravy, modříny, javory, buky, zlatice, akáty, jilmy, mochny, vrby, jabloně či dřišťály, zkusit ale můžete i jiné.

Rostliny, které do japonské zahrady taky patří

Kromě stromků a keřů má v japonské zahradě samozřejmě místo i řada dalších rostlin. Nejčastěji se v nich setkáte s kapradinami, mechy, okrasnými travami, v nezbytných jezírcích nesmí chybět vodní rostliny.

Tags : bonsajejaponská zahradarostliny do japonské zahrady
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response