close
Spolupráce

Jak vytáhnout psovi klíště a jak se zaměřit na prevenci

Close-up,View,Of,Tick,On,Human,Finger,Against,Dog,Lying

Zima se pomalu ale jistě blíží svému konci a ke slovu se začíná hlásit jaro. To nám přinese postupně se zvyšující teploty, první květiny a kvetoucí stromy. Ovšem nejsou to jen samá pozitiva. Také se opět probudí hmyz, a to nejen ten pro nás prospěšný. Začnou se také ve velkém objevovat i druhy, které zrovna nemáme moc v lásce, jako jsou komáři nebo klíšťata.

Právě klíšťata jsou obzvláště nebezpečná, protože přenášejí hned několik velmi vážných nemocí a ty nejsou nebezpečné pouze pro nás lidi, ale také ostatní zvířata. Obzvláště psi, kteří nás doprovázejí takřka na každém kroku, jsou velmi ohroženým druhem. Navíc takový pes během krátké procházky dokáže za pár vteřin posbírat i vyšší jednotky těchto parazitů najednou. Dnes se proto podíváme, jak vyndat psovi klíště a jak ho co nejlépe ochránit před těmito parazity.

Pokud se klíště nějak dostane až ke svému životnímu cíli a přisaje se tak na vašeho mazlíka, pak budete muset jednat a nezvaného hosta co nejdříve odstranit. Naštěstí se nejedná o nic tak složitého a my vám nyní v pár jednoduchých krocích popíšeme jak na to.

Postup, jak vytáhnout psovi klíště

  • Než se pustíte do odstraňování, připravte si rukavice. Z prostého bezpečnostního důvodu. Klíště by mohlo při manipulaci prasknout a v případě, že by bylo infikované, by vás tato krev mohla nakazit.
  • Připravte si pinzetu nebo speciální kleště na klíšťata (koupíte je prakticky v každém dobrém zoo marketu nebo u veterináře).
  • Pinzetou nebo kleštěmi chytněte klíště co nejblíže kůži a jemně zatáhněte směrem ven.
  • Vytažené klíště bezpečně zlikvidujte, abyste zabránili dalšímu možnému šíření infekce. Rozhodně jej nezapalujte, jak se mnohdy radí, protože tímto akorát docílíte toho, že infikované částice rozvíříte do okolí, kde je můžete například vdechnout. Ideální je klíště vložit do sáčku a vyhodit do popelnice.

Jak na efektivní prevenci proti klíšťatům

Možností je samozřejmě hned několik a na každého psa funguje něco jiného. Jeden pejskař je spokojen s jedním přípravkem, jiný zase s úplně odlišným. To, na čem se ale shodnou je to, že antiparazitika výrazně zvyšují ochranu pejska nejen před klíšťaty, ale třeba i před blechami a komáry. Jedná se sice o chemii, ale rozhodně se nemusíte ničeho bát. Vše je zkoumáno dlouhá léta předtím, než se přípravek dostane do oběhu a jsou naprosto šetrné. Odpuzují a případně likvidují pouze ty, proti kterým byly vyvinuty. O zdraví vašeho psa tak absolutně nemusíte mít strach.

Druhou možností ochrany jsou tablety proti klíšťatům

Druhým velmi účinným způsobem jsou velmi oblíbené tablety proti klíšťatům pro psy. Ty fungují tak, že postupně do krve uvolňují účinnou látku, která dokáže paralyzovat klíště, a to pak není schopné se zakousnout. A když se nezakousne, pak nemůže šířit nemoci. Oproti obojkům a nejrůznějším sprejům, které nepůsobí zevnitř, se tablety těší větší účinnosti. Ovšem je nutné psa donutit tyto tablety spolknout. A to občas není jednoduchá záležitost. Nicméně není to nic, co by nespravilo kolečko salámu.

Tyto tablety ale nejsou vhodné pro každého a před jejich použití se doporučuje nejprve poradit se s veterinářem. Každý to snáší jinak a ve výsledku byste mu mohli více uškodit než pomoci.

Ať už se rozhodnete pro první nebo druhou možnost, mějte na paměti, že žádná z nich není stoprocentní, a proto je potřeba počítat s tím, že pes čas od času nějaké to klíště donese. Nicméně na to již jste připraveni a díky jednoduchému návodu byste měli být i schopni tohoto nezvaného hosta z kůže vašeho miláčka co nejšetrněji odstranit bez jakýchkoliv nežádoucích následků.

Zdroj obrázků: Shutterstock

Komentáře k článku