Při zařizování obývacího pokoje se často setkáváme s dvěma extrémy, díky nimž interiéru chybí útulnost, příjemná atmosféra a pohodlí pro uživatele. Češi totiž buď setrvávají někde v 80. letech a kopírují při zařizování styl svých rodičů, nebo naopak zařizují byty podle fotografií různých designových katalogů, které jsou ale pořizované na efekt – bydlet se v tom nedá. Přitom zařídit obývací pokoj moderně a zároveň funkčně a pohodlně, není až takový problém.
Zařizování obýváku v první řadě vychází z architektonického řešení místnosti. Nejlepší variantou je navržení interiéru už při stavbě domu. Projektant by měl zohlednit vaše přání a potřeby. Pokud ale zařizujete byt v domě, který stojí už sto let, musí se zohlednit všechno: každý výklenek, klenbu i malá okna.
Vyberte si svůj styl
Nekopírujte slepě home designové katalogy, ty by vás měly jen inspirovat k vlastnímu osobitému stylu, jehož pravidla si nakonec určujete vy. Koneckonců zařizujete svůj obývací pokoj, interiér by tedy měl odrážet vaše potřeby, vaše přání a vaše zájmy. Nedělejte ani tu chybu, že byste opakovali styl svých přátel nebo sousedů.
Ve chvíli, kdy si ujasníte, v jakém stylu si obývací pokoj zařídíte, doporučujeme držet stejný styl i při zařizování ostatních místností.
Atmosféru vytvoří světlo a hra barev
V obývacím pokoji nestačí jen centrální stropní osvětlení, je třeba vhodně volit i přídavná svítidla: nástěnné či stolní lampičky či stojací lampu. Různé úrovně světla by v obýváku měly vytvářet pohodovou a relaxační atmosféru od intimního šera po plné světlo pro různá společenská setkání.
K náladě v místnosti přispívá i volba barvy. Jestliže ji zvolíte správně, bude na vaši psychiku působit přívětivě, naopak nevhodná barva způsobí, že se v místnosti nebudete cítit dobře. Než se definitivně rozhodnete pro konkrétní barvy, zjistěte si, jak na vás budou působit, a to i za denního světla i při různé intenzitě nasvícení.