Malé dřevěné chaty, jakých byly ještě donedávna plné stráně ve všech rekreačních oblastech už pomalu, ale jistě ustupují modernějším stavbám, které lépe splňují nároky uživatelů. Není ovšem tak úplně nutné je bourat, i tyto staré stavby se dají zrekonstruovat na moderní objekty určené k celoročnímu užívání.
Abyste si mohli svou chatku užívat další léta, je třeba zkontrolovat základy a konstrukci, obnovit obklady a v nejlepším případě i zateplit. Vzhledem k tomu, že jde o malý objekt, vyjde izolace celkem levně, rozhodně se tedy vyplatí.
Hydroizolace zabrání uhnívání trámů
Řada chatek z poloviny minulého století je stavěná svépomocí, bez existujícího projektu, takže když ji začnete rozebírat, často se dočkáte překvapení, co všechno bylo na stavbu použito. Je ale nezbytné “očesat” ji až na základní konstrukci, abyste zjistili, v jakém stavu jsou nosné trámy. Jestliže některé z nich zespodu uhnívají, je třeba napadené části vyměnit a trámy ošetřit protiplísňovým nátěrem. Vhodné je zapustit trámy do kovových pouzder (například kotvící patky), kde budou lépe chráněné před vlhkostí. Vyplatí se také vykopat kolem chaty aspoň půl metru hluboký příkop a obložit základy hydroizolační fólií.
Zateplení a nový obklad
I dřevěné chaty se vyplatí zateplit, aby se daly využívat celoročně. Podle možnosti uchytit izolační hmotu vyberte materiál, ímž zateplíte, z požárního hlediska je rozhodně lepší minerální vata. Tu můžete nacpat za dřevěné lišty, z nichž na stěnách chaty vytvoříte rastr. Minerální vata je také lepší variantou proto, že ji můžete použít i na nerovné zdi a do hůř přístupných míst, například do štítu. Následně vše potáhněte textilní fólií.
V poslední fázi vás čeká nový dřevěný obklad. Jako základ můžete použít palubky z měkčího dřeva nebo OSB desky. Je nutné, abyste je ošetřili vrstvou laku proti vlhkosti a spodní část přípravkem proti plísni a škůdcům. Teprve pak dojde k finálnímu obkladu z tvrdšího dřeva.