close
shutterstock_128477141

Rekonstruujete byt, řešíte novou podlahu a ztrácíte se v pojmech? Jaký je rozdíl mezi PVC a vinylovou podlahou? Vždyť PVC je také z vinylu. Tak proč někdo nabízí PVC a jiný zase podlahu z vinylu? Nejste sami. Pojďme si na ty pojmy maličko posvítit.

Vinylová podlaha
Vinylová podlaha

PVC nebo vinylová podlaha?

Na úplném začátku bylo PVC, které známe jako lino, nebo linoleum. Dodávalo a stále se dodává v rolích. Jedná se o měkčené PVC. Technologie ale pokročily a PVC se začalo vyrábět také v dílcích (čtverce nebo obdélníky), které jsou oproti měkčenému PVC tvrdé a neohebné. Aby se od sebe měkčené a tvrzené PVC od sebe odlišilo na první pohled, dílce se nazývají vinyly.

Obojí se vyrábí z polyvinylchloridu, rozdíl tedy mezi nimi není téměř žádný. Tedy kromě formy, ve které se dostane k zákazníkovi. Srolované nebo na dílce?

Měkčené PVC

Nejznámější podlahovina, která se běžně dodává v rolích o návinu 20 metrů a šíři 2, 3, 4, nebo 5 metrů. Vybírat můžete ze široké nabídky barev a designů – od dřeva přes kámen až po kov.

Z hlediska mechanické odolnosti ho dělíme podle stupně zátěže na:

  • Zátěžové (hodí se i do komerčních prostor)
  • Bytové

Podle druhu podkladní vrstvy ho můžeme rozdělit na:

  • PVC s filcem
  • PVC s pěnovým rubem

Metrážové PVC v rolích je trvanlivé a odolné vůči oděru, počítejte se specifickým způsobem pokládky. Snadno se udržuje, hodí se do místností, která jsou mechanicky hodně namáhané. Kuchyně, předsíň atd.

Vinyl alias tvrzené PVC

V obchodech je dostupné ve formě velkých dílců nebo lamel. Nejrozšířenější jsou lamely s click systémem, které si rychle získali své příznivce. Snadno se pokládají, dobře se udržují, jsou odolné.

Dílce se skládají z několika vrstev:

  • Nosná vrstva a podklad
  • Stabilizační mřížka pro zajištění rozměrové stálosti materiálu.
  • Dekorativní vrstva je vlastně taková folie, na kterou jsou natištěny vzory, které nás pak zaujmou na první pohled.
  • Nášlapná vrstva má chránit dekorativní fólii před poškrábáním, otlaky a různými nečistotami. Dodá podlaze jednotný vzhled.

Čtěte také: Kdy je vhodnější lepená vinylová podlaha a kdy plovoucí?

Jak to shrnout?

Dneska rozlišujeme buď vinylovou podlahu v metráži nebo vinylové dílce. Stále jde o jeden a ten samý materiál, jen v jiném tvaru a velikosti. Záleží jen na vás a vašich preferencích, který druh si vyberete pro svůj domov.

Tags : vinylová podlaha

Autor Jaroslav

Komentáře k článku