Na klíčové otázky ohledně výběru udírny a práce s ní odpovídá odborník na slovo vzatý – Kamil Kaiser z rodinné firmy na Vysočině. Uzení a vše, co s ním souvisí, proměnil ve svou životní vášeň.
Kam na zahradě nejlépe postavit udírnu a proč?
Vítr není s udírnou kamarád, tak v závětří a dál od hořlavých věcí. Měla by stát i mimo přímé slunce.
Jaké typy udíren přicházejí v úvahu?
Nejrozšířenější typy rozlišujeme na zděné, dřevěné a plechové. Každé řešení má své výhody i nevýhody.
Které udírny doporučujete začátečníkům?
Pokud se bavíme o našich nerezových variantách, tak za sebe doporučuji elektrické udírny, kdy je obsluha jednodušší, než když zvolíte topení pouze dřevem. O kouř samozřejmě nepřijdete, ten vzniká stále z dřevěné drtě. Jen směs podpaluje topná spirála s termostatem.
Jak na údržbu takové udírny?
Mimo běžné údržby, kdy po uzení očistíte odkapovou misku a vysypete popel z ohnište, doporučujeme jednou za čas umýt i stěny udírny. Pomůže čistič na udírny z naší nabídky nebo jakýkoliv jiný prostředek vhodný na nerez.
Pojďme k samotnému uzení. Jaké maso a postup zvolit na „jistotu“ pro první uzení?
Pro první zkušenost s udírnou se dobře hodí ryby. Jsou rychle naložené a poměrně rychle i prouzené. Např. pstruhům stačí 8 hod. v láku a 3 hodinky v udírně. Kdo nefandí rybám, může na začátek přeudit něco z obchodu a až pak se pustit třeba do vlastního bůčku.
Co se týče ročního období, které je nejlepší pro uzení a kdy to naopak moc nejde?
Je zažité, že se udí pouze v chladných měsících. V době ledniček, kdy nám nejde přednostně o konzervaci, ale hlavně o chuť, jde bez problému udit celoročně. Omezení je pouze u uzení studeným kouřem. V teplých měsících se v udírně nedá udržet teplota pod 30 stupňů Celsia. Teplým a horkým kouřem se dá udit celoročně.
Tak hurá do uzení masa, ryb, sýrů i vajec. Přejeme dobrou chuť 🙂