close

Učarovala vám  tajemná, i když poněkud nevzhledná rostlina mandragora? Pokřín obecný nebo také mandragora lékařská (Mandragora officinarum) byla již od pradávna považována za magickou rostlinu, byla opředena tajemstvím a jakousi zvláštní magií. její kořen nápadně připomíná tvar lidského těla, což vedlo k jistému ztotožnění, alkaloidy a psychotropní látky v něm obsažené přispívaly k mystičnosti rostliny, protože způsobují halucinace a v případě předávkování i smrt.  

Zatímco dříve nesměla chybět v žádné čarodějné zahrádce, dnes se mandragora pěstuje skutečně hodně sporadicky. Přispívá k tomu možná i fakt, že nejde o nijak vzhlednou rostlinu. Snad jen fialovými květy vás okouzlí a přesvědčí k pěstování.

Jaké podmínky vyžaduje mandragora

Jestli se rozhodnete pěstovat mandragoru ve své zahradě, počítejte, že není snadné ji mezi pěstiteli sehnat. Přesto se občas dají sehnat semena mandragory. Ty ovšem obsahují jistý inhibitor, který prodlužuje dobu klíčení, takže pak trvá několik týdnů, než mandragora vyklíčí. Semínka se vysévají nejlépe v zimě tak, aby bylo možné udržovat je po celou dobu klíčení ve vlhku.

Květináč nebo truhlík se semínky postavte na chladné (klíčí při teplotě pod 5 °C) a stinné místo, přímé slunce rostlině nesvědčí. Po celou zimu zalévejte přiměřeně, aby semínka stále zůstávala ve vlhku, ale nesmíte je přelít. Také přímý mráz by je mohl poškodit. 

Pěstování na zahradě

Na jaře můžete sazenice mandragory vysadit ven v nádobě, kterou bude možné na zimu přemístit.  Pokřín potřebuje mít kypřejší a na živiny bohatou půdu, aby se mohl kořen dobře rozrůstat. Pokud nebude mít dost místa, začne rostlina usychat, až umře. Stejně tak při příliš vlhké půdě, může uhynout, protože jí uhnijí kořeny. Přesto ji pravidelně zalévejte, vždy buď ráno nebo večer. V horkém období ji zásadně nezalévejte během dne, když svítí ostré slunce. V zimě rostlina shazuje listy a hibernuje. Odneste ji na chladné místo a dopřejte jí přiměřeně vláhy.

Tags : mandragora lékařskáMandragora officinarumpokřín obecný

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response