close
christmas-tree-2895143_640

K Vánocům patří vánoční stromeček, ideálně živý. Umělé stromky jsou už opravdu na ústupu, zájem o ně opadá. Jenže stejně opadává i jehličí z živých stromků po několika dnech v pokoji. Není divu, že si získávají oblibu vánoční stromky v květináči.

Vánoční stromek v květináči má i svou ekologickou stránku: takový stromek zůstane zachován pro další léta. Můžete ho pěstovat v kontejneru a použít opakovaně, než vyroste natolik, že mu bude lépe v přírodě.

Pečlivý výběr je základ

Jestli se chcete přidat k těm, kdo si stromeček pořizují v květináči, dejte si pozor při výběru. Když sáhnete vedle, nemusel by vám vydržet ani do příštích Vánoc, natož pak déle. Prostě se některé stromky pro další pěstování nehodí, do květináčů se dávají, jen aby vydržely po celé období svátků. 

Pokud chcete opravdu předpěstované jehličnany, které můžete dál pěstovat a mít radost z jejich růstu, doporučujeme se soustředit na některé parametry:

  • kde stromek kupujete – ideální je renomované zahradnictví
  • kde jsou stromky uchovávány – kvůli dodržení vegetačního klidu by měly být tyto jehličnany v kontejnerech v chladném prostředí, nikoli na vyhřívané ploše obchodních center
  • vzhled kořenů a větviček – pokud má jen několik silnějších kořenů a jehličí není elastické, dokonce žloutne, teto stromek po svátcích vyhodíte. Byl nedávno vytržen se svého prostředí, ale už se nechytne.

Jak vypadá správný stromek v květináči

Stromeček v květináči určený pro další pěstování má kompaktní kořenový bal, tedy jemnější, bohatě větvené kořeny.  Zemina pevně drží na kořenech a ty drží pohromadě ve tvaru kontejneru. Má pěkně zelené elastické větvičky a ohebné jehlice, které neopadávají. Tyto stromečky se pěstují pomalu, jsou několikrát přesazené do většího květináče. Takto pěstovat se dají jedle kavkazská (Abies nordmanniana), jedle ojíněná (Abies concolor), jedle balzámová (Abies balsamea), jedle korejská (Abies koreana) nebo jedle vznešená (Abies nobilis). Ze smrků je to smrk pichlavý (Picea pungens), smrk ztepilý (Picea abies) či smrk omorika (Picea omorika Nana gracilis).

Tags : vánoce

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku