close
obrázek_2022-11-15_105335405

Na první pohled by se mohlo zdát, že podzim pomalu končí, protože některé stromy už jsou zcela bez listí. Opak je ovšem pravdou, protože právě nyní přichází období, kdy listí ze stromů masivně padá, takže se vám na zahradě tvoří nevzhledné hromady. Shrabání listí přitom není těžkou pracovní činností, se kterou byste si jako zkušení a šikovní zahradníci neporadili.

Kromě toho není vhodné listí hrabat jednorázově, ale je lepší jej ze zahrady postupně odklízet. Problém však nastává v okamžiku, kdy nevíte, co se shrabaným listím udělat. Máme pro vás několik užitečných tipů.

Jaké nástroje na hrabání listí použit?

Na hrabání listí není v žádném případě nic složitého a ani pracného, tedy za předpokladu, že použijete správné nástroje. Ideální na hrabání listí jsou široké a lehké hrábě. Díky pružným jednotlivým prstům seberete všechno listí pod stromy, a přitom z trávníků nebudete trhat celé drny. Pokud navíc vlastníte kvalitní hrábě, při práci se moc nenadřete, protože disponují velmi nízkou hmotností a dobrou ergonomií. Na trhu samozřejmě existuje několik různých druhů a výrobců hrábí na listí. Takto shrabané listí pak můžete vidlemi nebo lopatou naložit na kolečko a dále s ním pracovat.

Listí nikdy nepalte

Někteří zahrádkáři mají ve zvyku spadané a shrabané listí navozit na jednu hromadu, kterou následně zapálí. Tímto způsobem však ubližujete nejenom sobě, ale i samotné přírodě. Drtivá většina obcí v České republice totiž pálení listí zakázala, takže byste mohli po zažehnutí hromady čelit velmi nepříjemným okolnostem. Navíc spálit listí je škoda, protože obsahuje velké množství živin, jimiž můžete alespoň částečně nahradit drahá anorganická hnojiva ze specializovaných prodejen. Kromě toho je zbytečné vypouštět do ovzduší další uhlíkové emise.

Listí do kompostu

Nejlepším a asi nejrozšířenějším způsobem zpracování spadaného listí je jeho kompostování. Listí se totiž velmi dobře rozkládá, takže dokáže prospět celému kompostu. Jednotlivé vrstvy rozprostřete do výšky asi 20 centimetrů, přičemž byste mezi ně měli umístit organickou hmotu jiného druhu. Typicky se může jednat o větvičky nebo stonky či posekanou trávu. Nezapomeňte vrstvy listí posypat trochou vápna, které v kompostu zničí nežádoucí choroboplodné zárodky. Pokud si myslíte, že je kompost suchý, neváhejte ho prolít teplou vodou. Díky tomu se rapidně urychlí proces tlení.

Listí jako tepelná izolace

Spadané lístky z ovocných či jiných listnatých stromů však mohou sloužit jako vynikající tepelná izolace u rostlin, které chcete nechat přes zimu na záhoncích. Listí v tomto případě funguje podobně jako chvojí. To ale musíte složitě shánět po lese, což je časově velmi náročné. Ke kořenům jednotlivých rostlin nahrňte trochu hlíny, na níž rozprostřete vrstvu listí. Poté opět zasypte hlínou, která lupeny přidrží a domácí tepelná izolace je hotová. Tímto způsobem lze zazimovat i ovoce či zeleninu uskladněnou v přepravkách.

Domácí hnojivo

Ze spadaného listí mohou zkušenější zahrádkáři zkusit vyrobit vlastní organickou hmotu sloužící podobně jako mulč. Přidat ji tak můžete do květináčů nebo rovnou do záhonků, kde dodá hlíně potřebné chybějící živiny. Na výrobě listovky není nic těžkého, neboť potřebujete pouze velkou hromadu listí a pevný igelitový pytel.

Ten naplňte a na několika místech propíchejte, čímž vytvoříte otvory na odtok vody. Následně listí prolijte vodou, pytel zavažte a uložte na stinné místo. Po uplynutí 2 let se z listovky stane skvělá mulčovací hmota. Nemusíte se ani obávat zápachu. Půjdete-li okolo takto uloženého listí, tak maximálně ucítíte vůni podzimu, tudíž můžete mít listovku uloženou i v garáži nebo ve sklepě.

Vyhazovat shrabané listí není příliš moudrý krok. Ať už se rozhodnete listí využít jakýmkoliv způsobem, rozhodně byste jej neměli pálit. Vždy je lepší jeho zpracování na kompost nebo mulč.

zdroj foto: www.freepik.com

Tags : podzim

Komentáře k článku