close
Nezařazeno

Kdo musí platit televizní poplatek, jak se k němu přihlásit a co o něm musíte vědět?

televize

S pojmy koncesionářské, rozhlasové a televizní poplatky jste se již několikrát ve svém životě určitě setkali. Víte ale, kdo má povinnost je odvádět, kam tyto peníze následně putují a jak je to v domácnostech, kde žije více lidí a nachází se v nich více televizí? Přinášíme vám odpovědi na ty nejčastější otázky.

Kdo musí odvádět televizní poplatky?

Televizní poplatky, někdy též označované jako koncesionářské, má povinnost odvádět každý, kdo vlastní televizní přijímač. Výše tv poplatku je stanovena na 135 korun měsíčně a je odváděna za celou domácnost. S více televizními přijímači v jedné domácnosti tedy nedochází k násobení této částky.

Kdo má nárok na osvobození od platby televizních poplatků?

Kdo má nárok na osvobození od platby tv poplatků? Do skupiny lidí, kteří nemusejí odvádět televizní poplatek, spadají lidé, na které se vztahuje alespoň jeden z následujících bodů:

  • trpí oboustrannou úplnou hluchotou
  • trpí praktickou hluchotou
  • trpí úplnou slepotou obou očí
  • trpí praktickou slepotou obou očí
  • mají za uplynulé čtvrtletí příjem, který je nižší než 2,15násobek  životního minima
  • kteří jsou cizí národnosti a nemají povolení k trvalému či dlouhodobému pobytu

Pokud se některý z výše zmíněných bodů týká pouze jednoho člena domácnosti, musí daná domácnost televizní poplatek odvádět.

Co když nemáte doma televizi nebo ji máte, ale nepoužíváte?

Patříte k lidem, kteří doma skutečně nemají televizi? V takovém případě stačí vyplnit čestné prohlášení a poslat ho na příslušnou adresu České televize. Pozor si ovšem dejte v případě, že doma televizi máte, ale nevyužíváte ji. Pokud se totiž ve vaší domácnost nachází televizní přijímač, který není připojený k anténě, televizní poplatky musíte odvádět. Výjimku mají monitory počítače, notebooku a mobilního telefonu.

Proč se hradí poplatek za televizi?

Již jsme si vysvětlili, kdo má povinnost platit poplatek za televizi i kdo je naopak od placení osvobozen. Víte, proč se ale provoz televize platí? Z peněz, které odvádějí občané v rámci tv poplatku je totiž financována veřejnoprávní televize, konkrétně tedy Česká televize. Zavedení poplatků vychází přímo ze zákona o rozhlasových a televizních poplatcích.

Jak platit televizní poplatek

K úhradě televizních poplatků můžete využít SIPO, trvalý příkaz, expresní bankovní převod, platební kartu či moderní metody placení ve formě Apple Pay či Google Pay.

Přihlášení a odhlášení tv poplatků

K přihlášení se k televizním poplatkům si stačí založit Účet poplatníka. To lze udělat online a následně vyplněnou přihlášku poslat na e-mail, odeslat datovou schránkou či poštou. Odhlášení poplatníka, například v případě úmrtí, je možné provést podle toho, jakou metodu k odvádění poplatků využíval.

  • Jestliže zemřelý poplatník využíval SIPO, lze vše vyřídit na libovolné pobočce České pošty.
  • Pokud byl tv poplatek hrazen přímou platbou na účet ČT, je nutné zaslat doklad o jeho úmrtí buď na e-mail České televize, pomocí datové schránky či poštou.

V případě, že není úmrtní list k dispozici, můžete Českou televizi kontaktovat s pomocí e-mailu a situaci vyřešit individuálně. Tu samou metodu komunikace využijte tehdy, kdy se ve vaší domácnosti již nevyskytuje žádný televizní přijímač a odpadá tak nárok na odvod tv poplatků.

V případě, že stále máte nejasnosti týkající se platby televizních poplatků, podívejte se na oficiální webové stránky České televize. Najdete na nich návody i odpovědi na nejčastější otázky týkající se koncesionářských poplatků. Jestliže je váš dotaz velmi specifický a nenajdete na něj odpověď, neváhejte se se svými dotazy obrátit přímo na Českou televizi.

Zdroj foto: www.freepik.com

Zdroj textu: www.poplatky.ceskatelevize.cz

Tags : televizetelevizní poplatek

Komentáře k článku