close

klenby1V moderně pojatých interiérech se setkáváme s nejrůznějšími prvky, některé z nich patří spíše ke klasice, jiné potom představují mnohdy zcela jedinečná řešení, která se nevidí všude kolem vás. Dveře jsou jistě součástí každého bydlení. Asi bychom jen stěží našli domácnost, která by dveře neměla. V jejich celkové četnosti v jednotlivých obývacích jednotkách to však již není tak jednoznačné. Samozřejmostí jsou pochopitelně dveře vchodové, jiná situace již však panuje v interiérových prostorech. Zde totiž nemusí být dveře nepostradatelné. Mezi jednotlivými místnostmi dveře vůbec nemusí být, oddělení prostoru, respektive dvou pokojů tak bývá zajištěno zpravidla nějakou klenbou!

Interiérové klenby mezi místnostmi patří k moderním trendům mnoha především rodinných domů. Mají své kouzlo i eleganci. Klenby nejsou v podstatě ničím novým, přesvědčit se o tom můžete třeba ve starých hradech nebo zámcích. Zdá se, že se tento styl, i když tedy podstatně inovovaný, začíná k bydlení zase vracet. Klenba nemusí nutně znamenat, že by místnosti nebyly plně odděleny. Do klenby totiž můžete umístit například stylový závěs.

klenby2Jak již si asi podvědomě vybavíte, řez klenby je tvořen v podstatě geometrickým obrazcem, který má tři strany rovné, jsou jimi spodní strana a dvě kolmé boční strany a zbývající horní část je potom v podobě půlkruhu, případně jiné křivky sbíhající se symetricky do středu.

Nabízí se otázka, zda je atraktivnější využití klasických dveří, které jsou vsazeny do rámu (futer), nebo místnosti oddělit pouze klenbou bez dveří? Záleží zde především na vašem vkusu. Pro lepší soukromí je přece jen lepší využití dveří, například do ložnice nebo koupelny tedy jasná volba. Některé prostory, které představují spíše společenské části vašeho bytu, však můžete bez problémů a s výborným desénovým efektem oddělit právě klenbami, tak například kuchyň a obývací pokoj nebo chodbu a halu! Obecně se dá říci, že klenby se hodí více tam, kde jsou vyšší stropy! Realizaci klenby ponechte vždy odborníkům, ideálně tedy šikovnému zedníkovi!

Komentáře k článku