Lapače snů zažívají v posledních letech velký boom. Někdo si s nimi rád vyzdobí domov, pro jiné jsou nepostradatelným pomocníkem při zlých snech. Kde se ale takový lapač snů vzal a jaká je jeho skutečná funkce?
Lapač snů a jeho historie
Již od pradávna využívaly staré indiánské kultury lapače snů, aby jimi odehnaly všechny zlé duchy. Indiánské kmeny moc dobře věděly, že je třeba je zavěsit tam, kde jsou zlé síly nejaktivnější, tedy nad místo, kde spaly, protože ve snech jsou zlé síly nejaktivnější.
V kombinaci s jinými symboly jako jsou například mandaly, totemy či různé talismany a amulety, vytvořily jakýsi magický oltář.
Části lapače snů
Také tvar lapačů vychází z indiánských legend. Indiáni věřili, že lidé a zvířata v sobě nosí duchovní energii, jež stále krouží kolem, proto tedy tvar kruhu. Kromě toho kruh představuje jakousi hranici, kdy se uprostřed drží negativní energie, kterou lapač pohltí z venkovního světa za kruhem.
Jistě jste si všimli, že uprostřed lapačů se nachází korálek. Právě ten představuje člověka a Zemi.
Součástí lapačů je také síť, která vyplňuje prostor uvnitř lapače. Provázková síť slouží k tomu, aby filtrovala dobro a zlo.
Nesmíme zapomenout na peříčka, která dodají lapači nejen na vzhledu, ale také na funkčnosti. Peříčka jsou zavěšena na provázcích, které visí z lapače dolů. Úkolem těchto peříček a provázků je chytit dobrou energii, aby ji přenesly na spícího člověka.
Vhodné umístění lapačů
Jak jsme zmínili již na začátku, lapač snů by měl viset přímo nad postelí, ideálně nad hlavou. Zavěsit ho můžete také do okna, díky čemuž si tak přitáhnete pozitivní energii. A pro podpoření pozitivní energie si pořiďte skutečně velký lapač snů, který využijete jako dekoraci i jako pomocníka při nočních můrách.
Zdroj foto: pixabay.com