Také patříte mezi fanoušky barevných sádrových trpaslíků, zurčících fontán a paroží na zdech? V obchodech obcházíte mezi regály s porcelánovými soškami andílků a duhovými skleněnkami a tajně se rozplýváte nad jejich krásou? Kde je ale hranice mezi krásným a vkusným a kýčovitým? Útulné bydlení a kýčovité bydlení jsou dvě rozdílené věci. Rozdíl mezi nimi hledají designéři už desítky let. U řady prvků se ale ani odborníci neshodnou, co je vtip a co kýč.
Jak definovat kýč?
Definovat kýč je opravdu těžké. Kýč je totiž subjektivní. Co jeden považuje za kýč, druhý vidí jako umění. Jeho posuzování se odvíjí také od vdzělání a zkušeností. A záleží také na množství. Odborníci kýč definují jako až moc okázalé a laciné dílo. Jsou to především napodobeniny. Nejvýstižnější je asi vysvětlení kýče podle Milana Kundery v románu Nesnesitelná lehkost bytí. Podle něj se věc stává kýčovitou tehdy, stavíme-li se k ní s pomyšlením, že je tak krásná, až nás to dojímá. A to je ono! Kýč v domácnosti je věc, která je pro nás krásná a rozkošná, ale nepřináší jiný užitek a nemá jinou funkci. Pokud do elegantního obýváku umístíte sochu jelena, která slouží zároveň jako lampa, jde o prvek, který nabourá koncept a bude působit zajímavě a originálně. Pokud však do vitrínky vystavíte růžový porcelán se zlatým zdobením, jde o kýč. Mnoho lidí má v sobě staromilství a potřebu uchovávat vzpomínky. A k tomu je kýč ideální.
Historie kýče
Pojem kýč vznikl v druhé polovině 19. století v Mnichově. A od začátku měl negativní nádech. V roce 1852 byl v londýnském Museu of Manufactures zřízen sál hrůzy, kde bylo vystaveno 84 odstrašujících výrobků za hranicí dobrého vkusu, tedy kýčů. Později se stal kýč terčem umělců. Od doby ‘Fontány’ Marcela Duchampa, který v roce 1917 vystavil pisoár v galerii, umění zpochybňuje své hranice. Na hranu kýče poprvé zabředl pop art v 50. letech v USA a Británii. Kýč využil také italský anti-design vzniklý v 60. letech. Ten pracoval s ironií a výraznými barvami.
Deset největších kýčů podle designerů
- sádroví trpaslíci
- paroží na zdi
- výstavka porcelánu
- zlatem zdobené dekorace ve vitríně
- porcelánoví sloni a jiná zvěř
- plyšáci jako dekorace na pohovce nebo na posteli
- hrníčky a talíře s „krásnými“ potisky
- dřevěné sošky koček
- zvuk vydávající doplňky
- umělé květy ve váze