Ještě nedávno jsme většinou mívali zahradu jen pro relaxaci, maximálně jsme na ní pěstovali nějaká ta rajčátka a jahody pro děti. Současný trend je pěstovat si co nejvíce ovoce a zeleniny svépomocí, protože jen tak máme jistotu, že nejsou plné chemikálií. S obnovenou oblibou v pěstování přichází i zájem o nové plodiny do zahrady, o něco méně tradičního.
Na zahrádkách se stále častěji objevují takové druhy zeleniny a ovoce, které se postupně dostaly do našeho běžného jídelníčku. Není tak nic neobvyklého, že kromě bulvového celeru pěstujeme i řapíkatý, nebo že kromě okrasných dýní zkoušíme péstovat i dýni hokaido, protože je dobrá pečená i na polévku a nemusí se vůbec loupat. Co neobvyklého se ještě dostalo na naše zahrádky?
Máte rádi zázvor?
Vzhledem k tomu, že zázvor roste horizontálně a potřebuje opravdu hodně místa, najděte mu plácek na teplém místě, spíš v polostínu, než na přímém slunci. Zázvor potřebuje vlhké prostředí, proto jej pravidelně zalévejte. Obvykle vyklíčí přibližně za 3 týdny a poté již roste poměrně rychle.
Po několika měsících začíná schnout, v tomto období odhrňte hlínu, kousek odřízněte a zbytek kořene nechte v půdě. Takto můžete pokračovat několik let. Pro pěstování zázvoru nepotřebujete žádná speciální hnojiva, naopak to s hnojením nepřehánějte.
Vlastní avokádo
Avokádo se ujalo jako pokojová rostlina, velmi dobře se mu ale daří ve vytápěném skleníku. Aby prospívalo, potřebuje dostatek vláhy a denního světla. Přímé sluneční záření mu naopak vůbec neprospívá. Na vlastní avokáda si ale můžete počkat i několik let, záleží na podmínkách, v nichž ho pěstujete.
Ačokča neboli paprikookurka
Jestli hledáte do své zahrady něco opravdu originálního, je ačokča neboli korila (Cyclanthera pedanta) to pravé. Jedná se o liánu původem ze střední a jižní Ameriky, která bez žádné zvláštní péče má opravdu velké výnosy velmi zdravé zeleniny. Plody této rostliny pomáhají při cukrovce, snižují tlak i cholesterol, léčí respirační onemocnění. Šťáva z plodů se používá při zánětu ucha. Také listy mají protizánětlivé účinky, přikládají se na otevřená poranění. Odvar z plodů působí močopudně, sušené plody mají dobrý vliv na krevní oběh.
I když je cyklanthera zvyklá na teplo, dá se bez potíží pěstovat i u nás, navíc se vůbec nemusíte bát, že ji napadne plíseň či jiná choroba, jak tomu bývá u okurek. Stejně jako okurky ji ale můžete nakládat do sladkokyselého nálevu na pozdější spotřebu.