close

I když k tomu název článku svádí, nebude dnes řeč o minimalistickém stylu architektury, ale moderním pojetí minimalismu, tedy ve smyslu vlastnění minima osobních věcí. Že přesně nevíte, o co jde? O to přínosnější pro vás bude dnešní příspěvek.

Nepořádek ve skříni? S minimalismem ne.
Nepořádek ve skříni? S minimalismem ne.

Určitě jste už někde zaslechli jména jako Leo Babauta či Tammy Strobel. Jedná se o takzvané minimalisty, kteří se mohou pyšnit tím, že se jim podařilo zredukovat množství vlastněných věcí na minimum. Ptáte se, k čemu je to dobré? Především ke zničení nepořádku a odstranění nepotřebných a rozptylujících věcí ze svého života.

Jak začít s minimalizací?

Základem je uvědomění si, co vše vlastníte. Nejlepší je začít oblečením, které stačí vyskládat na hromádky a důkladně se jimi probrat. Všeho, do čeho se už nevejdete nebo nenosíte z jiného důvodu, se zbavte. Nemusíte se hned uchýlit k vyhození do koše. Jsou-li vaše věci zachovalé, můžete se je pokusit prodat na internetu nebo věnovat charitě.

Vyhodit vzpomínky?

Od oblečení pokračujte k dekoracím a suvenýrům. Zbavit se těch je patrně nejnáročnější, protože s většinou z nich máte spojené konkrétní vzpomínky, a ačkoliv danou věc nikdy k ničemu potřebovat nebudete, nechcete ji dát pryč a raději z ní budete dál trpělivě odstraňovat prach. A to je chyba. To, co je pro vás cenné, jsou jen ty vzpomínky, ne věc samotná. Zkušení minimalisté v tomto případě radí jedno: věc si vyfotografujte a uchovávejte ji pouze ve fotografii, která vám vždy připomene zážitky, které s danou věcí souvisejí.

Se suvenýry máme spojené vzpomínky a je těžké se s nimi rozloučit.
Se suvenýry máme spojené vzpomínky a je těžké se s nimi rozloučit. Víme ale, jak to dokázat.

A co nábytek?

Poté, co se vám podaří tímto způsobem rapidně minimalizovat část vlastního majetku, zjistíte, že máte najednou v bytě spoustu volného místa a některé úložné prostory už nebudete potřebovat. Pak je čas na vyhledání bazaru nábytku, kde jej můžete poskytnout k využívání dalším lidem. Třeba těm, co ještě neobjevili kouzlo minimalismu.

Tags : interiérúklid

The author Simona M

Leave a Response