close
paprika

Ke konci zimního období, tedy zhruba na konci ledna nebo v průběhu února, je ideální čas na výsev semen paprik. Možná se ptáte, proč tak brzy, vždyť nás přece čeká ještě poměrně dlouhou dobu chladné počasí. Je to dáno zejména tím, že vyklíčení paprik trvá zhruba tři týdny. Takže vysejete-li je začátkem února, uvidíte je v květináčích až na jeho konci.

paprika

Pěstování paprik není obecně nikterak složité, zvládne ho při správném postupu téměř každý. Základem je vydatná zálivka, teplo a pokud možno i světlo.

Výsev paprik

Před výsevem paprik si připravte ideálně plastový květináč, který bude trochu širší. Do zeminy, která může být prakticky jakákoliv – třeba ze zahrádky nebo ze skleníku, si udělejte rýhy špejlí, zhruba půl centimetru hluboké. Do nich potom nasypte semínka paprik.

Následně je důležité takto vysetá semena denně zalévat, pozor však, abyste je nevyplavili, stačí pouze, když bude půda udržována ve vlhkosti. Květináč umístěte za okno, ideálně na parapet nad topení. Zhruba za tři týdny začnou papriky postupně vylézat.

Přesazování do větších nádob

Jakmile budou sazenice paprik zhruba tři a více centimetrů vysoké, je čas je přesadit do větších nádob – do každé nádobky či květináče nebo kelímku jednu sazenici. Náhle zpozorujete rychlejší růst – paprika poroste doslova před očima. Při přesazování postupujte opatrně, ať nepoškodíte již drobný kořenový systém. Sazenici musíte podrýpnout například tlustší a placatější špejlí od zmrzliny.

Přesazování do skleníku, fóliovníku nebo na záhon

Jakmile bude po několika týdnech sazenici nádoba malá, je správný čas na její přesazení do skleníku nebo fóliovníku. Jsou taktéž druhy, které jsou určeny pro pěstování na záhonech. V každém případě je ale zapotřebí počítat s tím, že papriky jsou teplomilné, potřebují minimálně okolo 15 stupňů, ale spíše i kolem 20 – jsou velice náchylné na nízké teploty a mráz je pochopitelně zničí.

Zároveň je důležité papriky i ve skleníku nebo fóliovníku pravidelně zalévat. Určitě jim dopřejte dostatek vzduchu – používejte ventilaci ve skleníku, protože často trpí plísněmi. Co se týká hnojení, můžete využít speciálních přípravků pro papriky, pokud jim je ale půda ve skleníku či fóliovníku dostatečně kvalitní a má potřebné živiny, například z kompostu, není hnojení příliš zapotřebí!

Komentáře k článku