close

Lilie patří mezi oblíbené cibuloviny, které možná plánujete pěstovat i u vás před domem, případně v okrasné zahradě. Obecně se nejedná o příliš náročné rostliny, bez problémů se jim bude dařit i v péči průměrného hobby zahradníka.

Lilie
Lilie

Lilie se vyznačují vysokým nárokem na světlo, stanoviště by s tímto mělo počítat, limitem je potom polostinné místo. Lilie nesnáší přemokřené půdy, ideálním místem je pro ně mírně vyvýšený terén, kde je přirozeně zajištěn pravidelný odtok vody.

Jak, kam a kdy sázet

Rozhodnete-li se vysadit lilie, je důležité hned na začátku zkontrolovat kvalitu jednotlivých cibulí. Ty mají být zdravé a nepřeschlé, měly by mít vytrvalé kořeny. Je-li část cibule nahnilá, nemusíte ji celou vyhazovat, stačí odříznout poškozené místo ostrým nožem a preventivně namočit na několik hodin do fungicidu.

Cibule lilií se vysazují obvykle do skupin po dvou až třech. Při pěstování na samostatném záhonu potom i do větších. Vhodná doba na sázení je v září a říjnu, aby cibule stihla do příchodu mrazů prokořenit. Další příhodné období pro sázení je potom brzy z jara, nejčastěji v březnu.

Co se týká nároků na půdu, lilie preferují lehčí zahradní, mírně nakyselenou zeminu, při těžších půdách je zapotřebí přidání písku. Lilie sázejte zhruba deset centimetrů hluboko.

Zálivka a hnojení

Lilie snesou bez problémů i období sucha. Před květenstvím a v jeho průběhu však mají zvýšené nároky na zálivku. Nikdy by však neměly být přemokřeny. Lilie jsou choulostivé hlavně při květenství na styku květu a listu s vodou.

V oblasti hnojení si lilie vystačí s klasickým kompostem, občas můžete přihnojit celeritem. Po odkvětu je dobré již nehnojit, maximálně v omezené míře dusíkatými hnojivy.

Množení lilií

Lilie se množí dělením cibulí. Pokud rostliny prospívají, rozmnožují se sami. Samozřejmě si je můžete namnožit odtržením cibulových šupin. Nová cibule bude schopna květeny až zhruba po třech letech. Další možností jsou potom semena, která však nezaručují, že si vypěstujete stejnou odrůdu!

Tags : jak pěstovat liliePěstování lilií
Bydlení21.cz

The author Bydlení21.cz

Leave a Response