Pěstování hortenzií patří mezi oblíbené aktivity spousty lidí. Ptáte se, proč zrovna tyto rostliny? Důvodů je hned několik – jsou poměrně nenáročné a jejich květy vydrží opravdu dlouhou dobu, budou se vám líbit, i zaschlé.
Hortenzie je venkovní rostlina, která vyžaduje světlé místo. Není pro ni však vhodné stanoviště s přímým přístupem ostrých slunečních paprsků. Vůbec nejlepší pro ně bude polostín na východní straně zahrady.
Lehká a propustná půda
Sazenice hortenzií se vysazují do lehké a dobře propustné půdy – ta musí být výživná, s dostatkem humusu a kyselosti zhruba okolo pH 6. Rozhodnete-li se hortenzii vysadit do květináče nebo truhlíku, je vhodné koupit přímo speciálně určený substrát pro hortenzie.
Rostlina má ráda vysokou půdní vlhkost. Je nežádoucí, aby kořenový systém hortenzie přeschl. Důležitá je tedy pravidelná zálivka – voda by ale neměla obsahovat vápník, na který je hortenzie háklivá. Od srpna je potom dobré zálivku postupně omezovat. V době vegetačního klidu stačí zalévat jen občas. Rostlině neuškodí ani občasné přihnojování, hlavně před květem.
V zimě je potřeba hortenzii umístit do chladnějšího prostředí, ideálně okolo osmi stupňů. Na jaře je žádoucí keřík hortenzie seříznout do požadovaného tvaru – dojde tak zároveň i k jejímu omlazení.
Množení hortenzií
Množení hortenzií lze řešit prostřednictvím kořenových řízků – ty opatrně oddělte a zasaďte na dva až tři týdny do pískovitého substrátu – jakmile zakoření, můžete nasadit do lehčí a propustné zeminy. Další metodou rozmnožování je potom výsev semen, ten je však náročnější a časově zdlouhavější.
Hortenzie jsou trvalky, které mohou každoročně zdobit vaši zahradu, pergoly, altánky, terasy nebo balkony květy, které vydrží spoustu dnů. Jsou k dispozici v nejrůznějších odrůdách, které se liší zejména svým květenstvím. Jedná se o rostlinu pro snadné pěstování.