close
bazalka

Znáte rýmovník? Ano, říká se mu také řecký eukalypt, kubánské oregáno či molice. Jedná se o bylinu, která se chlubí svým jedinečným aroma. A díky látkám, které obsahuje máý blahodárné účinky na lidské zdraví. Jak již název napovídá, působí proti rýmě a nachalzení. Dále má však podpůrné účinky při mírně astmatických problémů, dokonce prý rozpouští ledvinové kameny. A kdybyste bylinu přece jen k těmto účelům nevyužili, alespoň vám dokonale a příjemně provoní interiérové prostory.

yI02CVseFmOsgs2N2Y7Aqch-0b3hzthzymrDvkD7Ks4

Pěstování rýmovníku není nikterak náročné, s přehledem to zvládne i začínající zahrádkář, případně člověk, který má v pěstování rostlin koníček. Pojďte si přečíst, jak na to!

Světlo a standardní zemina

Rýmovník miluje světlo, pěstujte ho tedy ideálně na okenních parapetech. Dávejte si však pozor na ostré sluneční paprsky, které rýmovníku škodí. Ideální jsou tedy například západní či severní strany. V letních měsících se doporučuje rýmovník letnit, například na terase nebo balkoně. Naopak v zimě mu potom dopřejte trochu chladu na odpočinek, teploty okolo 15 stupňů jsou dostačující.

Co se týká nároků na substrát, rýmovník se spokojí se standardní zeminou – upřednostňuje spíše lehčí a písčitý typ.

Zálivka a hnojení

Rýmovník bez problémů zvládá i kratší období bez zálivky. Především v době vegetačního klidu se vyplatí zalévání omezit. Naopak přes léto by neměla půda v květináči vyschnout. Pozor však na přelití – zde platí, že málo vody je někdy výhodnější.

Hnojení rýmovníku je potom záležitostí opět vegetačního období – vyplatí se hnojit od jara do podzimu, bohatě postačí jednou za měsíc. Hnojivo zakoupíte ve specializovaných prodejnách.

Rýmovník je zdravá a krásná okrasná rostlina, která může udělat i u vás v bytě spoustu parády. Typicky se zaštěpuje do tvaru koule, který ještě více podtrhuje atraktivitu rýmovníku!

Komentáře k článku