close
no thumb
sklokeramická varná deska

V dnešní době už se dá vařit jinak, než klasicky na plynu. V poslední době jsou trendem sklokeramické a indukční varné desky. Jsou ale opravdu výhodnější, nebo je to pouze výstřelek, který není až tak dobrý, jak by se na první pohled mohlo zdát? Každý typ varné desky má samozřejmě své pro i proti. Podívejme se tedy na výhody a nevýhody z hlediska úspory, rychlosti ohřevu a hlavně ceny. Princip vaření na plynu zná snad každý. Pomocí sirky (u modernějších typů pomocí tlačítka) se zapálí plamen, na který se následně postaví hrnec. Podle potřeby pak lze upravit sílu plamene. Co se týče sklokeramické desky, plotýnky se ohřívají pomocí elektřiny. Indukční varné desky využívají k ohřevu magnetické pole – mezi dnem hrnce a plotýnkou se vytvoří elektromagnetické pole, které pak následně pomocí vln přenáší teplo. Problémem je, že k tomu je třeba mít nádobí, které je feromagnetické (vodivé). To se dá zjistit například tím, že ke dnu nádobí přiložíme magnet (některé nové typy nádobí mají označení buď ikonami, nebo popisky a tak zjistíte na jaké vaření se dá použít i bez magnetu). Naopak k plynu a sklokeramice lze využít jakéhokoliv nádobí.

Podívejme se nyní na rychlost a tím i úsporu vaření. V tomto ohledu je bezesporu nejvýhodnější indukce. Zatímco dva litry vody se na plynu vaří 9 – 10 minut, na sklokeramice minut 6 a na indukce pouze 4 minuty. Indukce se totiž nejrychleji zahřeje, proto šetří elektrickou energii až o 40%. A navíc dokáže teplotu regulovat s přesností na 1°C. Co se týče chladnutí varné plochy, indukce zchládne již za 6 minut, plyn za 14 minut a sklokeramika až za půl hodinu. Celková energetická efektivnost indukce je 90%, plynu 40% a sklokeramiky 60%.

indukční varná deska

A nyní se zaměřme na nejdůležitější faktor, kterým je cena. Nejlevněji vyjde plynový sporák, jehož pořizovací cena se pohybuje už od 4 000 Kč. Na druhém místě je sklokeramická varná deska, kterou můžete pořídit od 6 000 Kč. Nejdražší je indukční varná deska, i když její cena se rok od roku stále snižuje. Dá se koupit od 8 000 Kč, ale za kvalitnější verzi dáte i 14 000. Pokud byste chtěli desku designovou, zaplatíte i 20 000 Kč. Samozřejmě záleží na výrobci a také prodejci.

Závěrem můžeme říci, že nejvýhodnější co se týče úspory je rozhodně indukce. Je však pravdou, že pro většinu českých domácností je hlavním faktorem cena a tak většina lidí zvolí osvědčený plyn, popřípadě sklokeramiku (i když nutno říct, že v poslední době se indukční desky opravdu rozmáhají). Pokud byste doma využívali plyn jen na vaření (topení máte elektrické apod.) vyplatí se vám do indukce investovat. Pokud však k chodu domácnosti potřebujete plyn i elektřinu současně, je výběr jen a jen na vás. Můžete zvolit také kombinaci indukce a plynu (například varná deska s indukcí na dvě plotýnky a k tomu plynový sporák se dvěmi plotýnkami) a vždy si jen vybrat, co vám aktuálně vyhovuje lépe.

klasická plynová varná deska

Komentáře k článku